Od hudební kolébky

14. února 2010 v 1:05 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2004
Kdy jsi začala zpívat? Jak ses dostala k hudbě?
Bylo celkem zřejmé, že chci být zpěvačkou, už když mi bylo něco kolem 6 let. Byla jsem velmi umělecké dítě, ráda jsem vystupovala, ať už jako zpěvačka nebo jako herečka. V 6 letech jsem začala hrát na klavír a také jsem začala chodit na lekce hudební teorie. Moji rodiče nemají hudební vzdělání, ale milují hudbu. Viděli můj talent a přihlásili mě do hudební školy. Stylem, kterým zpívám teď, jsem začala zpívat v 15 letech.

Jaká byla tvá první kapela?
Moje první opravdová kapela byla Nightwish. Nikdy předtím jsem v žádné kapele nezpívala. Zpívala jsem v různých skupinkách, různé žánry. Nejraději jsem zpívala funky nebo soul. V takových skupinkách jsem působila, když mi bylo mezi 14 a 18 lety.

Tvoje dřívější vzory? A teď máš nějaké oblíbené zpěváky?
Když jsem byla dítě, strašně ráda jsem poslouchala soulové zpěváky, jako jsou Whitney Houston nebo Aretha Franklin. Byly pro mě velmi důležité, když jsem se začala zpěvu více věnovat. Teď poslouchám různé zpěvačky od popových po klasické. Je velmi důležité poslouchat dobré hudebníky a sledovat, jak hudbu dělají oni, protože je mnoho věci, které se poslechem můžete naučit. Upřímně, nemám nikoho, kdo by mě nějak přímo ovlivňoval, protože dělám styl hudby, který jinde nenajdete. Jen musím vždy pamatovat na to, že jsem jiný člověk s jinou duší a srdcem, s jinou osobností. Když na tohle pamatuju, opravdu můžu dělat hudbu, která se dotýká mé duše.

Chodila jsi někdy na hodiny zpěvu? Jaká je tvá hudební minulost?
Začala jsem hrát na klavír když mi bylo 6. První lekci zpěvu jsem měla v 15. Tehdy jsem většinou jen poslouchala ostatní zpěvačky, protože je riskantní začínat s opravdovým klasickým zpěvem příliš brzy. Při zpěvu potřebujete tělo a pokud se ještě rostete, může být pro hlas škodlivé začít příliš brzy. Opravdu jsem začala zpívat v 17. V 18 jsem se dostala na hudební školu ve Finsku, měla jsem zpěv jako hlavní předmět a v té samé době začala má kariéra s Nightwish. Od té doby jsem se začala vzdělávat jako klasická zpěvačka.
Co podle tebe dělá dobrého zpěváka?
Musíte být připraveni otevřít se různým způsobům, jak dělat hudbu. Znáte své tělo a mít zdravé sebevědomí a duši. Staráte se o svůj nástroj.

Co myslíš, že je pro zpěváka nejdůležitější?
Vím co chci. Nikdy se nedívám zpět a nelituji ničeho, co jsem udělala. Vždy jsem ochotná se učit novým věcem a dělat tak pokroky.

Jakou písničku nejraději zpíváš na koncertech?
S Nightwish je spousta písní, které mám ráda, ale mohla bych zmínit třeba Sleeping Sun. Pocity při koncertech jsou prostě úžasné, pokaždé když to zpívám. Vidím světýlka zapalovačů a slyším lidi zpívat se mnou… Z klasického repertoáru mám spoustu úžasných písní. Například na vánočních koncertech strašně ráda zpívám klasickou finskou koledu "Varpunen Jouluaamuna". Finsko mi chybí. Sníh, příroda. Tato píseň mi pomáhá se dostat blíž k domovu.

Jaké jsou kromě hudby tvé koníčky?
Ráda čtu romány. Miluju chození do kina a na koncerty. Chodím na operu… A také hodně sportuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama