Muzicisifaze

14. února 2010 v 0:41 | tarjaturunen.cz, Albiero |  TT-Rozhovory 2005
* Mnoho lidí si tě představuje jako hlas skupiny Nightwish a jiní prostě ví, že jsi rocková operní zpěvačka a ženská hvězda.
Jaká opravdu je Tarja Turunen po soukromé stránce mimo veřejnost?

Jsem člověk, který se k sobě a ke svému okolí snaží k být upřímný. Lidé kolem mě a rovněž sousedé ví, že jsem tichá, plachá žena.
Užívám si poslouchání lidí spíš, než když jsem ve středu pozornosti. Miluji vystupování, a vůbec - bytí na jevišti, ale když žiji svůj život v soukromí, je mi sláva velice vzdálená.
Jako Lev který jsem (znamení zvěrokruhu-pozn.překladatele), mám ráda dobrou společnost a výborné jídlo. Vždy se snažím udělat věci nejlépe, jak je to možné, takže lidé poblíž mě si mohou užívat a být šťastní.

* Měla si hlavní roli ve vytváření hudebního úspěchu Nightwish, který se ukázal být opravdovou "Obchodní značkou", jestli to tak můžeme říct.
Nemluvě o dobré pověsti finské rockové scény, kterou dostala díky Tvé práci. Co byly Tvé nejdůležitější hudební úspěchy ve Tvé kariéře?

To bylo před několika lety, když jsem zjistila, že mohu zpívat písně od Nightwish bez větších problémů. Trvalo mi mnoho let, než jsem se naučila užívat můj hlas v tomto hudebním stylu a hlavně se vyrovnat s problémy, se kterými jsem se ze začátku potýkala na jevišti, když jsem vystupovala s kapelou. Nebyl nikdo, kdo by mi pomohl s technickými problémy, takže nacházím řešení na vlastní pěst. Celá kariéra s Nightwish byla dlouhým procesem učení, kde jsem se snažila jako zpěvačka udělat pokrok. Bylo to velmi náročné a zajímavé.
Cítila jsem se skvěle, když jsem získala první zlatou desku ve Finsku v roce 2000. Bude den, ve kterém budu moci lépe rozumět hodnotám všech těch úžasných ocenění, které Nightwish v průběhu své kariéry dosáhlo.

* Začala si se svou hudební kariérou dosti nezkušená a ve velmi útlém věku, v 18 letech. Ukázala bys prosím na několik konkrétních "důležitých bodů" a zásadních zkušeností, které se ukázaly být velmi důležité pro Tvou osobnost dobré profesionální zpěvačky?
Když jsem byla na vysoké hudební škole, dostala jsem hned na své první pěvecké zkoušce excelentní hodnocení. Byla jsem prvním studentem na této hudební konzervatoři, který tohohle dosáhnul. Moje první učitelka zpěvu ve mě viděla velkého talenta klasického zpěvu a tlačila na mě, abych v tom po škole pokračovala.
Povzbuzovala mě a snažila se mě donutit, abych pokračovala v mých pěveckých studiích. Po vysoké škole jsem nastoupila na hudební univerzitu ve Finsku, na Sibelius Academy a tím se můj sen splnil. Věděla jsem, že není cesty zpět, studovala jsem, abych se stala profesionální zpěvačkou.

*a. Před dvěma lety, když jsme spolu v zákulisí po koncertě s Nightwish v Mnichově mluvili, říkala jsi, že se cítíš skvěle se "smyslným tvrdým kytarovým zvukem", jak jsi to sama popsala a řekla si, že ti skutečně trvalo několik let, než jsi se to naučila náležitě vychutnávat.
Bylo úžasné vystupovat s Nightwish. I když můj hlas pro rockovou scénu není obvyklý, bylo to vždy mé zpívání od srdce a duše. Dělali jsme show, kde jste mohli vidět všechny rozdíly našich osobností. Fanoušci a skvělé koncerty mi dávaly energii vystupovat tím způsobem, jakým jsem vystupovala. Cítila jsem se propojená s "hlavami-házejícím" publikem.
Lidé mi v průběhu koncertů věnovali obrovskou podporu a lásku a bylo to opravdu znát. Někdy jsem myslela, že existovalo úžasné kouzlo mezi lidmi a mnou. Jen jsme si přenášeli svou energii a pocity. Tyto koncerty s Nightwish mi budou v budoucnu opravdu chybět. Elektrická kytara, plný zvuk basovky a bubny jsou v mém životě velmi vítané, stejně jako hraní skladeb. Možná je jednodušší pochopit, že krásná melodie, velmi klidná a pohodová je blízká kráse, ale já se naučila najít krásu v obou hudebních stylech. A ne všechen rock a ne všechna klasika se mi líbí.

*b. Dokud je Bach, Brahams, Mozart... je opravdu důležité, co se děje v rockové branži?
Na tom mi záleží opravdu hodně. Mám ráda klasickou hudbu, práci mnoha skladatelů, ale rocková hudba, to je jiná věc.
Byla jsem v minulém roce velkou částí rockové scény a byla to skvělá zkušenost.
Vždy se mi líbily různé hudební styly a závisí pouze na mé náladě, co a kdy chci poslouchat. Tito výborní klasičtí skladatelé jsou součástí naší historie a navždy jí zůstanou.

*a. Je předčasné, ptát se Tě na budoucí album, ale Tvé publikum se může zajímat o to, s jakými skladateli a muzikanty budeš spolupracovat?
Je příliš brzo na to, abych zmiňovala jména hudebníků. Příštím rokem začínám pracovat na mém prvním sólovém albu a to bude záležitost na delší dobu.

*b. Nicméně pokusíš se také o skládání?
Najdu písně od různých skladatelů, ale sama skládat raději nebudu, protože v této oblasti nemám dost zkušeností a zatím o tom nepřemýšlím.
Myslím že prozatím budu vytvářet texty některých písní a samozřejmě je také upravovat. Album samo bude velmi ambiciózní projekt.

* Něco, co by chtělo vědět mnoho Tvých fanoušků: jaký je tvůj hlasový rozsah?
Já jsem lyrický soprán s hlasovým rozsahem tří oktáv. * Je známo, že F''# je nejnáročnější nota pro soprány. Jak si poradíš s F''# a jak dlouho to vydržíš?
Nejsem koloraturní soprán a toto F# je pro mne příliš vysoký tón. K tomu, abych mohla zpívat stačí, když vydávám nějaký hlas.

* Říká ti něco jméno jedné z největších rumunských zpěvaček, Victoria Cortez?
Vím, že je to jedna z nejznámějších rumunských zpěvaček, ale nemám doma žádné nahrávky. Možná je skvělá šance nějaké z nich získat, protože se v blízké době v Rumunsku chystám vystupovat!

* Rozhodně... Chtěli bychom vědět, jak si obvykle vybíráš skladby, které budeš zpívat a jakým způsobem si je vybíráš: působivá díla, dle Tvých hlasových schopností, tématické volby založené na určité náladě, myšlenky nebo koncepce?
Uveď také prosím repertoár toho Tvého vystoupení v Rumunsku.

To hodně moc závisí na ročním období a na tom, jak mají být koncerty pojaty, takže pro můj Vánoční koncert si vybírám vánočně orientované písně.
Také je třeba pomýšlet na publikum, které by na koncertech bylo zastoupeno mnoha dětmi. V programu by mělo být něco pro každého. Vánoce jsou svátky, kdy mají být rodiny a kamarádi pospolu a také je dobré připomenout ten opravdový význam tohoto mimořádného času.
Písně, které budu zpívat mluví o všech těchto věcech. Samozřejmě, že jsem potřebovala program, který je pro mne, jako pro zpěváka výzvou, protože chci vyvinout a vytvořit pokrok ve zpívání. Potom jsem se rozhodla nezahrnovat tam pouze klasické skladby, ale také některé více popové a velmi známé Vánoční písně.

* Je jasné, že těžko můžeš být úspěšná jako pop-rocková hvězda a ještě jako profesionální sopranistka. Ne protože tyto "žánry" nemusí být kompatibilní, ale protože být klasickou zpěvačkou vyžaduje spoustu času a energie, zatímco konkurence je v tomto oboru nesrovnatelně větší. Rocková scéna skutečně neměla pro Nightwish žádného soupeře, pokud jde o skupiny se zpěvačkami v popředí. Na osobní úrovni, jak s tímhle nakládáš Ty, když se snažíš docílit nejlepšího na obou scénách?
Na počátku kariéry s Nightwish pro mě bylo velmi těžké dělat oba styly na výbornou. Studovala jsem na hudební univerzitě klasický zpěv a ve stejnou dobu jsem se musela učit zpívat s metalovou skupinou. Nebyl žádný učitel, který by mi pomohl s mými problémy se zpíváním hudby Nightwish.
Potřebovala jsem sama najít způsob a to trvalo mnoho let. Nightwish se dostávalo úspěchů po každém vydaném albu a během té kariéry jsem pokračovala v chození na hodiny zpěvu a dělání vlastních koncertů. Nightwish pro mě byla vždy priorita, takže jsem dělala své koncerty vždy, když jsem neměla turné se skupinou. V těchto devíti letech kariéry se skupinou jsem rostla jako umělec a začala jsem si uvědomovat, jaké všechny věci mohu jako zpěvák dělat.

* Cestovala jsi po čtyřech kontinentech. Dva "extrémy", které jsou pro jejich zvláštní postoj vůči rockové hudbě známé: potrhlé Japonsko a fanatická Jižní Amerika. Rozebrala bys prosím publikum těchto dvou extrémů z Tvé perspektivy?
Lidé z Latinských zemí jsou obecně velmi emocionální. Vyjadřují své emoce na koncertech velmi otevřeně. Zpíváním, pláčem a s velkou láskou a respektem.
Od věků bylo pro skupiny úžasné, mít šanci vystupovat v Latinských zemích, protože tamější lidé jim dávají velkou jistotu. Mnoho zemí Latinské Ameriky jsou velmi chudé, takže místní lidé nedostávají mnoho šancí vidět Evropské skupiny, ale když ji dostanou, oni opravdu ukazují, jak hodně si toho cení.
V Japonsku byli lidé také skvělí. Srandovní věc, která se nám během koncertů přihodila byla, že lidé zpívali a tleskali během písně, ale když jsme dohráli, bylo úplné ticho. Nejdřív jsme si mysleli, že nás nemají rádi, ale stejně to tak vypadalo i s jinými kapelami, takže jsme zjistili, že je to jejich způsob. Lidé v Japonsku jsou ke skupinám velmi slušní a oddaní.

* Teď pro Tebe máme malý dotazník, ve kterém tě žádáme o volbu vždy jedné věci, která se ti víc líbí, nebo ji preferuješ. Není to záležitost hierarchie.
Ano...

Floria Tosca nebo Violetta?
Floria Tosca

Dior nebo Kenzo?, nebo jestli to zní vyzývavěji... "klasika" nebo "moderna"?
Moderna

Beatles nebo Abba?
Beatles

Moonspell nebo Therion?
Moonspell

Tvá nejoblíbenější show bílého trpaslíka?
Happy!

Je tohle teprve konec počátku?
Svým způsobem je. To závisí na mně. Uvidíme, co přinese budoucnost...

Děkujeme a hodně štěstí!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama