Metalsymphony

14. února 2010 v 0:35 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2007
Tarjina premiéra vkládá naději do dokončeného LP, My Winter Storm. Toto album obsahuje orchestrální části, které sklouzávají k filmové hudbě a doplňují ho některé rockové písně. Tarja byla v Madridu při propagaci svého alba a neměla žádný problém mluvit o Nightwish a jejím odchodu z kapely, jak se tenkrát cítila a o tom, jak se cítí dva roky poté. Samozřejmě mluvila i o tom, jak připravovala album. Taky nám řekla o jejích hudebních počátcích, studiích atd. Mariano Crespo - Force Magazine

Pojďme se vrátit na začátek Tvých hudebních studií.
Bylo mi 6 let a rodiče na mně zpozorovali, že ráda kdykoliv a všude zpívám. V této době jsem začala brát hodiny klavíru a taky se začala vzdělávat v klasické hudbě.
Když mi bylo asi 9 či 10 let, přibrala jsem k tomu historii a teorii hudby, studie, které jsem dokončila na hudební škole. Během těchto studií mě rodiče brali 5-krát týdně do města, abych mohla pokračovat ve svém vzdělávání i dál po škole. Bylo to strašně hezké, zpívat ve sboru, hrát na banjo, flétnu a piáno...hudba byla můj život(smích). Poté, když mi bylo 15 let, dostala jsem se na hudební školu. Mohla jsem dělat, to co chci, jelikož jsem si během předešlého léta vyděla peníze na studium na této hudbení škole, navíc jsem nemusela odejít z domova, a tak jsem mohla vidět rodiče několikrát týdně. V ten moment jsem si uvědomila, že potřebuji jít na univerzitu či střední školu, jestliže chci dělat hudbu i nadále.

Máš za sebou tato studia, proč sis vybrala právě zpěv?
Od začátku bylo vše klasické, i když jsem dozpívala, zpívala jsem s kostelním sborem. Tato doba byla pro mě hodně zajímavá, jelikož jsem se dostala k církevní hudbě. Poté, co se můj hlas zformoval, začala jsem zpívat různé styly a v mnoha školních kapelách. Jednou jsem se probudila a "ztratila" jsem svůj hlas, nemohla jsem zazpívat nic, tak jsem přemýšlela "kde je problém?" Co dělám špatně? A tak jsem se rozhodla studovat klasický zpěv a hlasovou techniku.

Je težší zpívat metal než klasickou hudbu? Potřebovala jsi někdy techniku k rozvinutí Tvého hlasu?
Na albech s Nightwish nebo na mém, jsou rozdíly mezi normálními zpěváky a správnostmi techniky, kterou používám, protože vždy používám nespoutaný zpěv a jeho techniku, kterou jsem tak dlouho studovala. V důsledku toho, můžu zpívat hodiny naprosto bez problémů v porovnání s ostatními zpěváky. Je mnoho rozdílu mezi užíváním hlasové techniky a užíváním Tvých hlasivek.
Studovala jsem zpěv a brala lekce a stále mám svého učitele v Buenos Aires, vždy za ním zajdu, kdykoliv tam jsem. Je to velmi důležité pro mě. Miluji klasickou hudbu, ale není to vše, já chci dělat všechno, co se týče hudebního rozsahu. Nigtwish přišlo do mého života, když mi bylo 19 let. Nastoupila jsem na univerzitu a v pouhých šesti měsících, toho času, se můj hlas naprosto změnil. Vždy jsem zpívala normálně, pak jsem se učila hlasové technice na univerzitě a natolik se můj hlas změnil. Bylo to překvapení pro Tuomase a Hempa, kteří tvořili akustický projekt a když mě oslovili, zda bych nechtěla nazpívat pro ně první demo. Přijela jsem do studia, zazpívala novým hlasem a oni na mě "Co to je?". "Nikdy před tím jsi takhle nezpívala." Znali jsme pouze základy z vyučování, kam jsme se všichni společně ubírali. Oni už znali můj hlas a tak se mě zeptali, zda jim nepomůžu s demem, které nebude heavy metal, ale akustický projekt.

Byla jsi překvapená z úspěchu Nightwish s Tebou, stoupali jste vysoko a v nejlepší chvíli se vše zhroutilo. Je to 2 roky od tvého odchodu. Jak jsi se cítila, když Ti byla vybrána cesta odchodu ve formě otevřeného dopisu?
Cítila jsem se strašně blbě a stále to cítím, jako tenkrát. Ráda bych, aby nebyla tato cesta zvolena, kdyby se mnou o tom promluvili, nemuselo se to stát, ale bylo to jejich rozhodnutí. Neměla jsem žádnou šanci zkusit něco jiného. Najednou mě postavili mezi dva světy a já se cítila špatně, bylo to tak smutné. Když se zpětně ohlédnu na těch 9 let s Nightwish, je to strhující, mám ráda tu hudbu, vždy krásnou a plnou síly. Něco jakoby magického. Bylo to něco, kde jsem pracovala a nikdy jsem nepochybovala o hudebním směru kapely. Toto jsou vzpomínky, které nosím v srdci z celých těch devíti roků. Nezáleží na tom, co se stalo skutečnost je, že to pro mě bylo 9 nádherných let. To jest to, proč potřebuji udělat na albu něco takového, nebude to metalové album, ale najdete tu pár heavy písní. Moje album není pouze metal, obsahuje mnoho hudebních stylů. Zpívám za pomoci techniky klasického zpěvu a někdy zase ne. Chtěla jsem aby moje album bylo něco mezi tím.

Jsi s nimi (Nightwish - pozn. překladatele) od té doby v kontaktu? Znáš se s Anette Olzon?
Ne, nejsme v kontanktu. Slyšela jsem dvě písně v rádiu, když jsem byla ve Finsku, jedna z nich byla Amaranth. A já nejsem osoba, která Ti řekne názor na ně.

Myslíš, že bylo pro ně těžké najít novou zpěvačku?
Já jí opravdu přeji vše nejlepší, tak jako zbytku celé kapely. Oni už zkoušeli na nové album a mnoho lidí se mě ptalo na to, co si myslím o albu a o Anette a já říkám, že nejsem správná osoba, ta která by měla hodnotit Nightwish. Nevidím důvod, proč bych to měla říkat.

Čemu jsi se celý čas věnovala před Nigtwish?
Mnoha věcem. Metal přišel do mého života až s Nightwish. Před tím jsem neposlouchala metalovou hudbu, do té doby jsem se zajímala o jiné kapely. Bylo to, jako blesk z čistého nebe, protože jsem nic o metalu nevěděla a během devíti let zpívání v kapele, cestování a návštevami mnoha míst po celém světě, dala jsem svoji tvář kapele, tak jako moji vášeň a hlas. Metal má v mém životě své místo, někdy mi připadá jakoby se tyto dva roky nic nedělo a vše zůstalo jako předtím. Musela jsem se naučit mnoha věcem, co se týče hudby, stala se ze mě žena. Když jsem začínala bylo mi 19 a teď je mi 30 let.

Udělala jsi cover písně Poison, od Alice Coopera, na svém novém albu, proč?
Myslím, že by to mělo být zábavné. Znám hudbu Alice Coopera a jiné kapely jako je Whitesnike, Guns´n Roses... Ale Poison, od A. Coopera, je mojí oblíbenou. Pamatuji si, řídila jsem auto na dlouhé ceste po Finsku a slyšela jsem ji (Poison - pozn.překladatele) 5x v rádiu během cesty. A říkala jsem si "Proč ji pustili tolikrát, tuto klasiku, v rádiu?" a "A jak by to znělo, kdybych udělala cover této písně?" Když jsem přijela domů, podívala jsem se na internet a žádná dívka ji ještě nenazpívala. Nepamatuji si jméno, ale byla tam jedna dívčí kapela, která ji již přezpívala a bylo to dobré. Nehledě na to, chtěla jsem udělat cover a měla jsem jasnou představu, jakou píseň potřebuji. Hluboko v minulosti, 80. léta, to je to pravé ořechové pro mé album, jelikož je veliký rozdíl mezi mými písněmi a 80. léty. Myslím, že práce proběhla dobře, bylo to velmi zábavné.

Čím je Tvé album, tak zajímavé? Proč tato změna?
Byla jsem fanouškem filmové hudby po moho let a mám doma velkou kolekci. Obvykle ji poslouchám, když relaxuji nebo dokonce, když spím. Další důležitá stránka, miluji filmy a často chodím do kina. Vždy jsem přemýšlela: " Jaké je tajemství filmových skladatelů, že mohou předvést všechny nástroje a zvuky, tak dobře?" Sáhla jsem do mé kolekce a zjistila jsem za vším tím stojí ti samí lidé, se kterými jsem mluvila ve společnosti Universal, byla to možnost zeptat se jich, zda by nechtěli spolupracovat na mém albu. Hanz Zimmer mi slíbil, že se postará o to, abych mohla navštívit jeho studio, pracovat s jeho lidmi a podílet se na mixování písní na albu v Los Angeles. Práce s ním byla fantastická.

Pozvala jsi úžasné muzikanty pro nahrání Tvého alba, nicméně na Tvých koncertech nehrají ti, kteří se podíleli na nahrávání. Proč?
Kytarista (Alex Scholpp) a basák (Dough Wimbish) jsou ti samí, kteří nahrávali album, bubeník dostal nabídku s jinou kapelou. Mluvili jsme o tom v Irsku, řekl mi, že by rád jel šňůru se mnou, ale momentálně to je nemožné. Znám Mike Terranu mnoho let a vždy, když jsem se s ním potkala, říkal mi, že spolu musíme něco podniknout.

Bude mít čas, když má ještě Axel Rudi Pell, Masterplan, Empire, svoji solovou práci...
(smích)No to je pravda, má toho hodně, ale je excelentní hudebník. Vždy mi říkal, že kdybych potřebovala bubeníka, kdykoliv je mi k službám. On se nestará o jakej styl hudby jde, já nemohu říct, co má rád. Teď jsem dostala šanci s ním dělat a jsem zcela šťastná.

Jak se chystáš uvést písně na koncertech?
Toto album bude těžké předvést na koncertě, momentálně vylepšujem nějaké věci, aby to všem členů kapely vyhovovalo. Budem potřebovat najít moment, ve kterém se můžem sejít, aby jsme zjistili, co máme dělat a začít s trénováním. Kapela je už uspořádaná, Mike - bicí, Alex - kytary, Dough - basa a taky máme v kapele dívku, Marii, která se mnou již pracovala, je to Finka, a bude hrát na klávesy.

Co očekáváš po vydaní tohoto alba?
Nevím, co se stane a ani to nechci vědět. Začíná něco nového a já jdu krůček po krůčku. Potřebuji znát jen to, co se stane s mojí hudbou a se mnou. Pořebuji vědět, jestli se má hudba líbí lidem. Hudba, která je jiná, ale někdy i obdobná jako písně z dob Nightwish. Možná lidé budou potřebovat čas, aby pochytili to, co jsem změnila v mých písních a emocích. Ráda bach navštívila Španělsko a představila se se svými písněmi, ale myslím si, že tento krok bude hodně těžký. Nevím, kdy odstartuji tour, nejspíš v březnu či v dubnu.
Děkuji a gratuluji ti k Tvé sólové kariéře. Hodně štěstí na nové cestě.
T.T. Děkuji
překlad: Gabriela Ivánková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama