Metal Symphony

14. února 2010 v 0:47 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2005
Ahoj Tarjo, jak se máš? Děkujeme, že jsi tady s námi, je to pro nás veliké potěšení dělat s Tebou rozhovor.
T: Pro mě je to také potěšením :-)

Především mi dovol zmínit, že jsi letos získala spoustu ocenění. Jako například : nejelegantnější žena Finska, tvůj singl se stal zlatým a různé další ocenění s Nightwish… Bezpochyby je tohle Tvůj nejlepší rok v kariéře, že? Jak si užíváš volna, po tom co jsi byla dlouhodobě pracovně vytížená?
T: Samozřejmě musím připustit, že se cítím velmi dobře. Lidé i tisk mi ukázali, že se jim moje práce líbí a to mě dělá nemírně šťastnou. Vyžadovalo to veliké úsilí a spousty let plných dřiny, abych měla takový hlas, jaký mám teď. Můžu být na sebe hrdá.

Vždycky mě zajímalo, jestli byla dříve slepice, nebo vejce :-). V Tvém případě, jestli to byl metal, nebo opera?
T: Na Sibelius Academy (jediná hudební škola ve Finsku) jsem studovala kostelní zpěv. Následně jsem se připojila ke kapele. Vždycky jsem měla velmi dobrý vztah ke klasické hudbě. Můj život se radikálně změnil vstupem do Nightwish, kde jsem poznala úspěch. Stále tíhnu ke klasické hudbě, ale práce s Nightwish mi zabírá veškerý čas, takže nemám možnost dělat své vlastní koncerty .

V roce 1997, bylo ti 19 let, jsi začala zpívat s Nightwish. Už je to pár dní, co jsi oslavila své 28 narozeniny. V průběhu uplynulých osmi let, jsi se stala jednou z nejlepších zpěvaček gotického metalu. Bylo to pro tebe hodně těžké, že se všechno odehrálo v tak krátkém čase?
T: Na začatku to bylo hodně těžké porozumět všem změnám co se se mnou děly. Přišlo to všechno tak rychle, že jsem na to vůbec nebyla připravená. Ale naštěstí jsem to zvládla. Moje rodina mě podporovala od samého začátku a přátelé se smířili s tím, že mě budou vídat jen velice málo. Ve skutečnosti je 8 let docela dlouhá doba, za kterou se toho mnoho změnilo.

Nedávno jsi vydala velmi úspěšný singl a teď i live CD Noche Escandinava. Je to jen dárek pro Tvoje fanoušky, nebo do budoucna plánuješ vydat studiové album?
T: Moje vánoční píseň "Yhden enkelin unelma" je částí příštího vánočního alba. Vůbec nebylo v plánu, že se vydá i mimo Finsko, kvůli obsahu. Úspěch byl velikým překvapením, což jsem rozhodně nečekala. CD vyjde ke konci roku 2006, to je jěště dost dlouhá doba. Noche Escandinava byla na můj web přidána pro fanoušky. Mnoho lidí se mě ptalo na mé koncerty klasické hudby, takže jsem se po mém druhém koncertě v Jižní Americe rozhodla nahrát CD v Buenos Aires. Zpívala jsem se svými hudebními přáteli z Finska ve finštině a švédštině.

Můžeš už nyní říct, jak bude deska znít?(v angličtině, finštině, rock, pop, opera)
T: Svou sólovou kariéru začnu s Noche Escanndinava. Ale to přijde později.

Zpíváš hodně odlišné hudební styly. Je to pro Tebe těžké odprostit se od jednoho stylu, když chceš zpívat ten druhý?
T: Tyto styly hudby vyžadují velký hlasový rozsah.

Jak to praktikuješ?
T: Nepřijde mi na tom nic složitého, přepnout se z jednoho stylu na druhý, protože jsou od sebe velice odlišné. To je důvod, proč se nikdy nespletu v tom, co dělám. Jediná věc, která je v obou stylech stejná je skutečnost, že zpívám. V metalu nikdy nepoužívám agresivní hlas, je to všechno jenom o technice. Klasickému zpěvu se věnuji od svých 17 let a prakticky doteď beru hodiny zpěvu. Je to těžká práce, ale vidím,že se zlepšuji. Nemůžeš se naučit zpívat za krátkou dobu - zabere to roky. Navíc ještě k tomu vyučuji studenty klasickému zpěvu. Zpívání s Nightwish bylo na začátku moji kariéry velmi těžké, protože tam nebyl nikdo, koho bych mohla požádat o pomoc. Nechtěla jsem se učit zpívat od nějakého učitele popu, takže jsem se učila sama. Veškeré polohy mého hlasu, tak jak ho můžete slyšet dnes, jsem se naučila sama.

Jaký styl hudby, by jsi použila, abys měla ideální publikum, neboaby jsi prožila Tvůj koncert snů?
T: Vždycky jsem chtěla svůj vlastní koncert s obrovskou produkcí a muzikanty.

Čekala jsi, že Tvoje píseň bude mít takový úspěch i v ostatních zemích? Ve Španělsku se dostala do nejprodávanější desítky a drží se tam už několik týdnů.
T: To bylo báječné překvapení vidět, jaký má moje píseň úspěch. Jak už jsem říkala, chystala jsem se to vydat jen ve Finsku. Ale nakonec se věci nějak zamotaly a dostalo se to do Německa a potom i do Španělska. Bylo to úžasné :-). Je to vtipné, protože se jedná o vánoční písničku, která se dostala na žebříčky v dubnu.


S touhle písní budeš letos vystupovat na evropském vánočním turné v Barceloně. Mohla bys fanouškům prozradit, jak bude tento sólový koncert vypadat? (Například jak bude vypadat vánoční píseň v e stylu opery?)
T: Budu zpívat hodinu a půl a v průběhu přestávky, která bude zhruba uprostřed koncertu, vystoupí smyčcový kvartet a flétnista s klavírním doprovodem. Koncert bude zahrnovat tradiční finské písně, árie a některé známé vánoční písničky.

Dokážeš si představit, jaký bude Tvůj život v následujících deseti letech? T: To opravdu nedokážu říct. Pravděpodobně budu někde zpívat :-)

Mezi lidmi, s kterými spolupracuješ můžeme najít Martina Kesici. Tady ve Španělsku je prakticky neznámý. Ale podle videa k "Leaving You for me", které s Tebou natočil usuzuji, že ve své zemi je známý velice dobře. Co nám o něm můžeš povědět? T: Je to vynikající rockový zpěvák z Německa a tahle píseň je z jeho druhého alba.

Vraťme se zpátky k Nightwish...Po vydání alba Century Child Vás lidé začali kritizovat za komerčnost. Co si o tomhle albu myslíš Ty?
T: Je to pro mě překvapení, protože jsem netušila, že bylo označováno za komerční. Je to zatím nejtvrdší album Nightwish. Pomohlo nám hodně věcí hodit za hlavu.

Když se sem v říjnu Nightwish vrátili, říkali jste že nahrajete živé DVD s londýnským symfonickým orchestrem, ale jak už víme, tak tomu tak není. Co se stalo s touto originální myšlenkou?
T: Tento rok se to nechystáme udělat, protože by to pro nás bylo velmi drahé. Do budoucna to určitě v plánu máme, ale nic nebylo vytesané do kamene. Poslední koncert, který v letošním roce odehrajeme, bude v Helsinkách.. Bude to zatím největší koncert v naší kariéře.

Většina členů v Nightwish má okolo 30 let, zatímco Marco má okolo 40 let a má za sebou dost bohatou hudební kariéru. Je z vás nejstarší, jakou roli má v kapele?
T: Jak víte, přidal se k nám před pár lety. Přišel v době, kdy se s Nightwish dělo hodně věcí. Měl za sebou dlouholeté zkušenosti v různých metalových skupinách, takže byl pro Nightwish jasnou volbou. Je to úžasný člověk a výborný muzikant.

Tak a už jsme skoro u konce našeho rozhovoru. Děkujeme ti za Tvůj čas a přejeme ti jen to nejlepší. Chtěla bys ještě něco vzkázat fanouškům?
T: Doufám,že se se spoustou z Vás setkám na vánočním koncertě v Barceloně. Už se na koncert strašně moc těším a doufám, že si ho užijete stejně dobře, jako já.

překlad: Lenka Ungerová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama