Metal Hamer – Můj životní příběh

14. února 2010 v 1:03 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2004
Fenomenální úspěch alba "Once" od skupiny Nightwish v čele se zpěvačkou Tarjou Turunen dokázal, že i ženy zaslouženě patří k heavy metalu. Daniel Lane zjišťuje, že zpěvačka klasiky je víc než jen obyčejná "venkovská holka".

Kdy a kde ses narodila?
Narodila jsem se v malé vesničce, která se nachází na východě Finska. Má jen okolo 500 obyvatel, takže jsem opravdu jen obyčejná venkovská dívka.

Jaká je tvoje první vzpomínka z dětství?
Vybavuji si docela živě, bylo mi tehdy kolem třech nebo čtyřech let, když pro nás táta stavěl nový domov. Pobíhala jsem okolo staveniště, chodila jsem do nebezpečných míst, kam by vůbec děti chodit neměli a můj o sedm let starší bratr mě všude hledal.

Máš ještě nějaké další sourozence?
Ano, mám ještě jednoho bratra, který je o pět let mladší, než já. Já jsem prostřední dítě. Naše rodina si je velmi blízká, takže můžu říct, že své bratry mám opravdu ráda. Špatné na tom všem je, že když jsi někde na turné, tak se s rodinou vidíš zhruba dvakrát nebo třikrát za rok. Vždy se mi po nich moc stýská, ale jsou to muzikanti, takže to chápou. Není třeba říkat, že účty za telefon jsou obrovské - kvůli kontaktu se všemi, které mám ráda.

Jak ses snášela se sourozenci, když jste vyrůstali?
Vždycky si vzpomenu na souboje se svým mladším bratrem. Bylo to všechno v pohodě, ale jen do té doby, než jsem zjistila, že je silnější. Když jsme bojovali, bylo mu myslím pět let a mě deset, mlátil mě docela hodně. S mým starším bratrem to bylo jiné. Je o sedm let starší, takže byl víc zodpovědný. Staral se o mě a já jsem se naopak starala o mladšího bratra.

Prohlíželi si tvoje kluky?
Ano, bylo to přesně, jak říkáš. Mladší bratr vždycky říkával něco jako: " Proč na toho kluka tak zíráš? " a "Co na něm vidíš?" Starší bratr se držel více zpátky.

Jaká byla vaše výchova?
Když si vzpomenu na dětství, tak se mi vždycky vybaví nádherná krajina. Žili jsme přímo u lesa obklopeni jezery. Spoustu času jsem trávila chozením na procházky do lesa a taky plaváním v jezeře. Bylo to bezpečné místo pro výchovu dětí. Chodila jsem do malé vesnické školy, kde v celé škole bylo jen 70 dětí a z toho jen jedna dívka, což jsem byla já. Mám dva bratry, takže jsem z domova byla na bitky zvyklá, jenže tady jsem byla obklopena více než jen dvěma chlapci!

Jak jsi jako dítě vycházela s rodiči?
S rodiči jsem měla opravdu dobrý vztah. Byla jsem typická "hodná holčička" - vždycky jsem měla dobré výsledky. Hodně mě podporovali v hudbě. Když mi bylo pět, začala jsem se učit hrát na piano a v deseti letech už to vypadalo, jako bych každý večer po škole brala hodiny klavíru. Vzpomínám si taky, že moje máma vždycky říkávala, že jsem v dospívání neměla žádné problémy. Ale já vím, že to tak nebylo, jen jsem to na sobě nedala znát.

Ovlivnili tě rodiče pozitivně nebo spíš negativně, v tom, co dnes děláš?
Ano, rozhodně mě velice ovlivnili. Moje osobnost je hodně podobná té matčině. Je to velmi silná žena a tu sílu mám po ní. Tu rozumnější stránku své osobnosti mám po svém otci. Ale největší vliv na to, kdo dneska jsem, byl ze strany mého manžela. Každý mluví o typickém britském " tuhém spodním rtu", ale přitom jsou Finové mnohem víc rezervovanější než Britové! Můj manžel mě učil, jak ukázat emoce, které jsou pro zpěváka velice důležité.

Měla jsi v průběhu dospívání nějaký vzor?
Když se podívám zpátky, tak musím jmenovat mámu. Opravdu ji moc obdivuji. Co se týká slavných lidí, tak jsem nikdy neměla žádný vzor. Vždycky jsem měla ráda Whitney Houston. Zbožňovala jsem její písničky, milovala její hlas; pořád jsem si zpívala její písničky, ale nikdy jsem ji nepovažovala za svůj vzor.

Jakou roli ve výchově hrálo náboženství?
Mnoho Finů jsou luteráni a já patřím mezi ně. Považovala jsem se za křesťana, ale každý týden jsme do kostela nechodili. Chodili jsme tam o Velikonocích a Vánocích, což jsou dvě významné události v křesťanství. Jezdila jsem s ostatními dětmi na křesťanské tábory a později jsem se připojila k církevnímu sboru. Stala jsem se sólistkou a každý rok o Vánocích ve svém rodném městečku zpívám v kostele.

Jaká pro tebe byla škola?
Jak jsem řekla už předtím, byla jsem na základní škole jediná dívka. Bylo to peklo. Pořád mě škádlili, ale myslím si, že to bylo hlavně kvůli mému hudebnímu nadání. Ředitel školy byl zároveň učitelem hudební výchovy, takže být jedinou dívkou na škole plné kluků obnášelo, že mě všude protlačoval a ostatní byli kvůli tomu naštvaní. Byl to všechno jenom maloměšťácký přístup a kdyby tyhle věci později nebyly na škole vyzdvihnuty, tak si opravdu nemyslím, že bych tady dneska byla.

Co jsi dělala po střední škole?
V patnácti letech jsem nastoupila na vysokou školu v nedaleké městě Savonlinna, kde jsem studovala hudbu. Po třech letech jsem šla na Sibelius Academy, kde jsem dokončila stupeň klasického zpěvu.

Jaký to mělo dopad na skupinu?
Bylo opravdu velmi problematické to všechno naplánovat, ale bylo dobré strávit nějaký čas v Německu studováním hudby. Bylo to v době, kdy jsem v Německu nebyla skoro vůbec známá, takže jsem měla spousty času jen na sebe samu.

Nebylo to jako v dnešní době, kdy se objevuješ na billboardech, že?
Ano, přesně tak. Bylo náročné strávit sedm dní jen zpíváním. Neměla jsem moc volného času, ale jsem za to ráda, protože jsem teď kvalifikovaná zpěvačka. Jsem velice šťastná, jak to všechno dopadlo, protože kdybych nešla na Sibelius Academy, nikdy bych nedosáhla takové úrovně.

A nakonec, myslíš si, že je rozdíl mezi tebou a tím, jak jsi vnímána?
Když jsem na pódiu, jsem velmi šťastná, ale v průběhu celého turné to může začít trošku skřípat. Víš, každý den jsi obklopený lidmi, kteří si s tebou neustále chtějí povídat a pro mě jako pro jedinou dívku v kapele, to může být někdy docela unavující.. Ačkoliv jsem šťastná, když můžu mluvit s fanoušky nebo s tiskem, tak přece jen potřebuji nějaký ten čas sama pro sebe. Takže pokud mě někdy potkáte se špatnou náladou, tak to budete muset pochopit, nebo mě radši nechat na pokoji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama