Gotická královna: Chci zemřít zaživa

14. února 2010 v 1:01 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory (Nezařazené)
Po zlém rozchodu s Nightwish finská gotická královna Tarja Turunen pokračuje v kombinování operní a rockové hudby.
Jestliže vám je více jak 25 a nezdobí vás žádný piercing, tak jste asi pravděpodobně neslyšeli o Tarje Turunen.
Ale mezi černě oděnou mládeží po celém světě je Tarja velmi dobře známá a milovaná jako dřívější zpěvačka symfonické metalové kapely Nightwish, jejíž hudba byla tvořena kombinací rocku a Tarjiného klasického sopránu.
Po velmi emocionálním odchodu z Nightwish je gotická královna připravena se svým prvním sólovým albem nazvaným My Winter Storm.
To navazuje na hybridní styl, v němž se snoubí zvuk elektrických kytar se symfonickým orchestrem v goticko-lyrickém stylu.
"Dnes si nemyslím že bych byla schopna nahrát desku, která by se dala zařadit do jedné kategorie. Nemůžu dělat čistě rockovou, popovou nebo operní hudbu, protože si myslím, že by to nevystihlo celý můj příběh," svěřuje se Tarja Turunen dánskému Ekstrabladet.dk.

Rocková a klasická hudba

Tarjina inspirace pramení z filmové hudby a její schopnosti působit na emoce a pocity.
"Hard rock a klasická hudba mají něco společného, a sice že mohou být velmi pompézní a majestátní - tak nějak se k sobě hodí. V hudbě nevidím žádnou striktní linii. Jestli vás to těší a dává vám to pocit volnosti, tak nezáleží na tom, jaký je to žánr," říká Tarja Turunen.
Na svém novám albu měla Tarja možnost spolupracovat se skladatelem filmové hudby Hansem Zimmerem, který výrazně přispěl k obsahu alba.

Vyhazov

Tarja Turunen a Hans Zimmer sdílí svou oblibu filmové hudby se starým spoluhráčem z kapely a kamarádem Tuomasem Holopainenem, který napsal a uspořádal většinu z jejích písniček.
Ale dnes si staří přátelé už nevolají aby si vyměnily noty.
"Po několika nesrovnalostech jsem v roce 2005 odešla z Nightwish a díky mnoha událostem, které se přihodily si dnes už ani nevoláme. Všechno to bylo probíráno na veřejnosti v té nejhorší podobě, což mě velmi zaskočilo," říká Tarja.
V říjnu 2005 během velkého koncertu, který měl akorát vyjít na DVD,Tarja dostala výpověď od ostatních členů kapely v podobě otevřeného dopisu, který byl oficiálně zveřejněn na webových stránkách.
Podle výpovědi ostatních členů kapely se Tarjin zájem točil jen kolem peněz. Vystupňoval hlavně díky jejímu manželovi a manažerovi Marcelovi, kterého si v roce 2003 vzala.

Nešťastná láska

Drama se v médiích stupňovalo několik dalších měsíců:
Tuomas Holopainen a další členové Nightwish neustále opakovali urážlivé poznámky. Tarjin manžel na to reagoval tím, že Holopainen je poháněn žárlivostí a nešťastnou láskou k Tarje, a že ji kapela ve skutečnosti nikdy nepodporovala.
"Bylo pro mě opravdu obtížné to všechno překonat a nedokázala jsem si představit, že bych zase mohla pokračovat dál a vrátit se k hudbě. Naštěstí jsem měla naplánované nějaké sólo koncerty na konec roku 2005 a podpora fanoušků mě přesvědčila, že ještě pořád mám místo v jejich srdcích," říká Tarja.

Fanoušci jako hnací síla

To, že se Tarja Turunen mohla dát zase dohromady a překonat to všechno, dává za vděk svým fanouškům:
"Moji fanoušci mi dávají sílu, jsou ,My Winter Storm'. Je to úžasná představa podívat se na ně jako na bouři, která vždy stojí za mnou, žene mě vpřed a drží nad vodou. Chci říct, že je to krásná představa, i když mi někdy až nahání hrůzu," říká Tarja.

Stále naživu

Na rozdíl od spousty hudebních skladatelů, jejichž písničky vycházejí z dnešní doby, Tarjiny texty jsou plné mýtických postav, upírů a symboliky.
Není to zas tak vzdálené od reality jak by se mohlo zdát, vysvětluje:
"Například mám píseň nazvanou ,Die Alive' (Zemřít zaživa). Není to fantazie, je to o tom, jak se já snažím žít vlastní život. Potkala jsem spoustu lidí, kteří, i když pořád žijí, jsou mrtví uvnitř," říká Tarja. "Je to velmi smutný pohled, protože ztratili takovou tu pozitivní sílu v životě a jsou velmi pesimističtí a nepřátelští. Takže se sama sebe ptám co můžu udělat, abych byla naživu až do své smrti," říká Tarja.
Překlad: Bára Štěpánková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama