Brilliant Ideas

14. února 2010 v 0:48 | tarjaturunen.cz, Albiero |  TT-Rozhovory (Nezařazené)
V hale hotelu v Helsinkách Tarja Turunen právě dokončuje interview a maskérka Heidi Reponen upravuje svá líčidla připravená pro Tarjin make-up. Leží před námi dlouhý den rozhovorů a focení. Jekmile Tarja sedí na židli, veselé povídání a chichotání začíná.
TARJA: "Heidi dělala můj make-up poprvé před osmi lety na focení pro Me Naiset magazín. Okamžitě jsem se cítila jinak, prorože Heidi mi nádherně nalíčila oči. od té doby jsme spolupracovaly ve Finsku na turné v Evropě. Jednou, když Heidi nemohla přijít na natáčení do Německa, potom co maskér odešel z pokoje, musela jsem si upravit svůj make-up sama.
Chybělo tomu prostě něco, co umí udělat jen Haidi. To je jedinná věc, kdy jsem zasahovala do práce umělce."

HEIDI: "My jsme s Tarjou tým a Tarjin make-up plánujeme spolu. Tarja se velice zajímá o kosmetickou péči a make-up. Nikdy nemáme dva stejné pracovní dny. Především na turné se může stát cokoliv! Kdysi na koncertě s Nightwish byla Tarja uprostřed převlékání a my jsme potřebovali s něčím překrýt její make-up.
Make-up byl ztracen, ale já jsem na Tarjinu hlavu dokázala dát plastikový sáček. Další píseň už začala, šaty uvízly a Tarja se málem udusila! Potom už jsme se igelitových sáčků raději nedotýkali."


A toto je překlad pro článek z Kalevala:
Tarja Turunen zpívá radostné vánoční noviny
Podle zpěvačky Tarji Turunen k Vánocům patří klidná hudba, vyprávějící o oslavné atmosféře a vánočních událostech. Tarja ze sebe setřásla poslední zbytky Nightwish a vydala tradiční vánoční album s názvem Henkäys Ikuisuudesta.
Tarja Vánoce strávila u sebe doma v Kitee. Každé Vánoce rodina zpívá vánoční koledy, zatímco Tarja je doprovází na piano. Svůj první veřejný vánoční koncert zpívala Tarja v kostele v Kitee, když jí byly tři roky. Ta píseň se jmenovala Enkeli taivaan (Anděl nebes). Tarja si na tento koncert nevzpomíná, ale její rodiče jí to shrnuli.
"Nejdříve diváci nevěděli, kde zpívám, tak mne postavili na stůl. Stojíc na tomto stole jsem odzpívala celou píseň, přičemž jsem mnohokrát zapomněla text, ale držela jsem se na vlastních slovech. Stiskla jsem své šaty a moje mamka byla v publiku pěkně nervózní", vzpomíná Tarja se smíchem.

Nápad přinesl Sněhulák
Nápad jejího vlastního vánočního alba dostala v roce 2003 díky cover verzi písničky od Nightwish Walking in the Air.
"Říkala jsem o té písničce svojí kamarádce. Jak je ta písnička krásná a jak se stala známou pro mnoho Finů díky kreslenému filmu Sněhulák (The Snowman). Rozhodně jsem chtěla mít šanci si zaznamenat toto a další vánoční písně", říká Tarja.
Tarja neměla čas na nahrávání časově dlouhého alba, takže se rozhodla udělat single Yhden Enkelin Uhelma, které vyšlo na Vánoce roku 2004. Píseň Walking in the Air, první inspirace pro dlouhé album, bude vydána ve dvou různých verzích.
V singlu je klasická verze a na albu je ve stylu pop-rocku.

Dlouhé zvažování
Každou píseň, která je na albu, Tarja vybrala po dlouhém zvažování. Záměrem bylo nabídnout něco pro každou věkovou kategorii.
Tarjina nejoblíbenější píseň je citlivý a dojemný single You Would Have Loved This, o kterém doufá, že si rovněž najde místo ve finských srdcích.
K dispozici tu je také píseň s názvem Kuin Henkäys Ikuisuutta, kterou Tarja skládala s Esou Neiminenem. "Esa mi představil píseň, kterou napsal. Líbilo se mi pár částí a melodie té písně se mi pořád přehrávala v hlavě a já Esu požádala o připojení této písně. Písnička dostala novou tvář, protože jediná věc, která víceméně zůstala stejná, byl refrén.", vysvětluje Tarja.
"Nikdy jsem nepřemýšlela o tom, že bych dělala pro toto album vlastní píseň, ale teď ta myšlenka přišla a já jsem ráda, že to fungovalo.
Možná, že v budoucnu budu mít dost odvahy k otevření více bran v tomto směru."

Turné nebude v Oulu
Po albu Henkäys Ikuisuudesta následuje devět koncertů dlouhé turné. Tarja nebude vystupovat v žádném severnějším městě než Jyväskylä.
"Byla by možnost udělat delší turné. Mým přáním je, aby si to posluchači mohli užívat. Pro mne je největší potěšení, když dokážu dát publiku to nejlepší, co umím", říká Tarja.
Ona věří, že publikum dostane víc při devíti vystoupeních, než při dvaceti.
Když je ve Finsku deštivé a temné počasí, na jaře je v Argentině slunečno, takže není divu, že Tarja připravila koncertní turné u ní doma v Buenos Aires. Tam také Tarja čekala na náhrávky pro své sólové album, které by mělo být celosvětově vydáno příštím rokem.
"Hudebně je album mixem stylů, které jsem dělala během svojí kariéry. Nemůžu ho nazvat ani jako klasické, ani jako metalové.
Bude tam něco od obou hudebních stylů. Práce to bude náročná, ale ráda to udělám."
Překlad: Albireo
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama