Suosikki

29. ledna 2010 v 12:33 | tarjaturunen.cz, Albiero |  TT-Rozhovory 2004
Láska a smrt jsou klišé, které pouze žijící může přivést k životu. Během minulého roku se Tarja zmítala v emocích.
Zkušenosti lze slyšet na novém albu od Nightwish, které má vroucí a léčivé účinky.T.T.C.:"Nejdůležitější věcí je, že se budu snažit být stejně dobrá dcera, sestra, manželka a přítelkyně jak budu umět nejvíc. " & "Zeptejte se mě, na co chcete a já odpovím, na co chci já" :-)))

Tarja Turunen
HEALER
Dnes Tarja dostala úžasný dárek. Francouzští fanoušci zpěvačce poslali dopis s poznámkou. Stálo v něm: "Tvůj hlas a Tuomasova hudba jsou z ryzího zlata. Nikdy neustanou!"
V tom samém dopise byl zabalený malý igelitový pytlík se zlatou mincí z roku 1909.
Tarja dostává hodně dárků. Doma v Kuusankoski je hromada obrazů, portrétů, kreseb a květin, květin a květin..... Vůně růží plyne za Tarjou všude kde chodí.
- Naše autobusy jsou plné růží. Někdy o nich slýchávám, když začínají smrdět a objevují se mouchy. Muži se ptají, jestli si je nemohu vzít pryč.-
Růže jsou často doprovázeny pozdravem se stejným obsahem jako francouzské mince: "Neustávej".
Tato slova tříbí Tarjinu kariéru. Tarja vždy byla bláznem do metalu. S hlasem, který by se spíše hodil do klasické hudby, do koncertní síně.
Není divu, že fanoušci a další členové Nightwish se strachem čekali, až Tarja oznámí, že odchází.
- Trvalo mi mnoho let přesvědčit kapelu, že nikam nejdu- , usmívá se zpěvačka těsně před vydáním Once. Na pátém albu Nightwish, Tarja Turunen zpívá s většími emocemi, než kdy předtím.
Ona překvapuje kombinováním metalu a etnické interpretace klasického zpívání.
- Cvičím si svůj hlas po mnoho let, aby se hodil k hudbě skupiny a to opravdu není snadné.
Já jsem kritická vůči mému vlastnímu výkonu. Když jsem poprvé slyšela Once, napadlo mě, že teď mohu konečně poslouchat jedno z našich alb.
Teprve teď jsem 100% připravená zpívat s touto skupinou, cítit tuhle hudbu v mém srdci
-, raduje se Tarja. Změna trvala sedm let. Na prvním albu skupiny Angels Fall First byla ještě Tarja školačka z Kitee, která chtěla dělat klasickou hudbu.
Nevěděla o metalu nic. Doma ještě neposlouchala žádnou metalovou hudbu, ale přesto se zrodila neskutečná náklonnost pro tvrdší hudební styl.
- S metalem jsem objevila své další strany, které jsem ještě neznala.
Považovala jsem se za docela citlivou osobu, ale někdy jsem naopak až příliš tvrdá.
Možná má ženskost vychází z Nightwish. Až s Nightwish jsem dorostla do ženy,
-říká 26-letá Tarja.

Rock Rock
Nejoblíbenější rockoví zpěváci Tarji Turunen.
1."Peter Steele z Type O Negative, je úžasný. Opravdu hardcore."
2."Mí bratři poslouchali Iron Maiden a AC/DC. Bruce Dickinson byl prvním heavy-zpěvákem, který na mě udělal dojem.
3."V Argentině jsem slyšela mnoho báječných zpěvaček. Je jich tam nesmírně mnoho, ale neznám jejich jména.

Žádné večírky v autobuse ;-)
Pár let nazpět se vnitřní problémy v Nightwish tak roznítily, že se skladatel písní Tuomas Holopainen rozhodl prohlásit, že je to u konce.
Po dva týdny byla skupina prakticky mrtvá. Potom zvítězil rozum a cit. Skupina změnila svého hráče na bassovku a byla zpět - a lepší než dříve.
Century Child, které bylo vydáno roku 2002, bylo temné album s texty o skutečných problémech uvnitř kapely. Také Tarja nuceně čelila problémům. Největší problémy se míchají mezi čtyřmi metalisty.
- Trvalo to dlouho. Klukům trvalo roky, než pochopili, že jsem žena a klasická zpěvačka, jejíž hlas je jemný nástroj. Nemám ráda večírky v autobuse. Nemohu spát a další den bych měla zpívat. To prostě nedám.- Občas byla samotná Tarja v autobuse rozmrzelá a divila se, proč na ni nikdo nebral ohledy. Léta na cestě ale naučila hudebníky vzájemně mluvit o problémech.
- Naučili jsme se vzájemně si porozumět. Teď se o mně kluci opravdu dobře starají. Neexistuje žádná primadona. Uvědomila jsem si fakt, že je to moje práce a chci ji dělat do té doby, dokud mi nebude 60 let.- Určitý postoj se rozšířil i do zbytku kapely. Nightwish ví, co chce a členové vědí, jak si získat to, co chtějí. Například kouř na jevišti - je zvláštní, že to nenamáhá Tarjino hrdlo.
- Teď to máme jednoduché. Když jedeme na nové místo, všechno je pro nás připravené,- směje se Tarja.

Nightwish v Hollywoodovém filmu
Once je s rozpočtem ve výši 200 000 eur nejdražším metalovým finským albem.
Nightwish tomu vše dali korunu tak, že všechno platili ze své vlastní kapsy. Risk to byl obrovský, ale budoucnost vypadá slibně. První single Nemo se vyšplhal v žebříčcích po celé Epvropě.
- Samozřejmě, že úspěchy jsou dobrým pocitem, ale my máme jisté zázemí a historii. Již máme určité pomocníky. Nyní je čas otevřít nové dveře,- říká klidně Tarja. Hudebně Nightwish neklepe na dveře, ale řítí se skrze zdi. Once je nejgigantičtější album finského umělce, které kdy bylo vrženo na povrch jeho chladné domovské planety.
Megalomanské vidění Tuomase Hlopainena vzdoruje superlativům.
Londýnský symfonický orchestr, jenž je známý soundtrackem z Pána prstenů a sbor nafukují emocionální strany rockového, nebo jakéhokoliv jiného měřítka.
Pompézní písně jsou vytvořeny jako k doprovodu akční scény.
Tarja naznačuje, že "headbangingová" píseň alba, Wish I Had An Angel, bude slyšet v Hollywoodském filmu.
- Je to velký film, který má svou premiéru koncem tohoto roku. To je vše, co k tomuto mohu říct.-

Domovy v Kuusankoski a Buenos Aires
Jak se vše točilo kolem nového Nightwish alba, zvyšující se zájem tisku zvednul kapelu v soutěži o nejlepší finskou rockovou kapelu.
HIM, The Rasmus a Nightwish vyčnívají jako nejlepší trojka.
Nicméně neexistuje žádná zlatá skupina, protože mimo profesi rockových hvězd mají velmi málo společného. Tarja Turunen nezná Lauri Ylönen, ani Ville Valo.
- My neděláme stejné věci. Kdysy jsem na nějakém festivalu uprostřed Finska mluvila s Lauri. S Ville jsem nikdy nemluvila, mimo to, že jsme si řekli ahoj ve studiových halách.-
Jdením z důvodů je i ten, že Tarja netráví čas v helsinských rockových klubech.
Zpěvačka říká, že miluje přírodu a klid.
Nedávno se svým mužem z Argentiny koupila řadový dům v Kuusankoski.
-Je to krásné, bezpečné místo hodinu a půl od Helsinek. Máme hodně přátel a známých hudebníků blízko Kouvoly. Dřív jsem žila v Munkkiniemi v Helsinkách, ale moc jsem odtuď chtěla vypadnout. Jsem koneckonců venkovské děvče :-)-
Kromě Kuusankoski tráví Tarja čas v Marcelově rodném městě Buenos Aires.
- Je to můj druhý domov. Vždycky jsem se divila, jak jsou tam lidé pozitivní, ačkoli v poslední době Argentina měla nějaké vážné problémy.
Lidé z Buenos Aires skutečně tančí tango na ulicích. Je skvělé se na to dívat, ale ještě jsem si na to nezvykla. Můj muž tango netančí. I když mít dvě domovské země není zas až takové štěstí, občas mi to způsobuje bolesti hlavy.
-Po svatbě v létě minulého roku si Tarja a Marcelo poradili s dlouhodobým vztahem, kde je těžké najít společný čas.
Pomoc přichází brzy, když se Marcelo vydává na světové turné s Nightwish.

Kostlivci ve skříni
Muzikanti z Nightwish mohou být slyšeni/viděni v překvapujících spojeních.
1.Erno Vuorinen hraje v TV skoro každou noc. Kytarista vytvořil mnoho "heavy-melodií" pro sportovní show na MTV3 a Nelonen.
Na příklad Ruuntulippu (show o motoristickém sportu) a Hockey Night jsou vytvořeny kytaristou z Nightwish. Jeho poslední práce je hudební námět pro Toniho Wirtanenovo Undercover-show.
2.Tuomas Holopainen na chvíli působil v živé sestavě Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus. Tuomas má také vedlejší projekt s názvem For My Pain.
3.Marco Hietala, který byl zvolen nejlepším heavy-zpěvákem země, je ještě členem skupiny Tarot. V boudoucnu budou moci být viděny na stejných festivalech. Buď zdráv Marco!
4.Tarja Turunen pravidelně vystupovala na koncertech. V boudoucnu se pojede podívat za svým bratrem na jeho hitové album.

Tarja jako terapie
Hudba od Nightwish před posluchači vykresluje ty nejnižší pekelné hloubky, ale Tarjin nádherný hlas přináší uklidňující rozpoložení.
Ten pocit je osvobozující. Přišla na to také skupina psychiatrů. Rumunský doktor se díval na Sleeping Sun od Nightwish 48 hodin v kuse bez jídla, pití a spaní. Po této zkušenosti začal doktor Tarjin hlas využívat k léčbě psychicky nemocných dětí.
-V současné době můj hlas léčí malé děti v Rumunsku-, s údivem rozhazuje Tarja svýma rukama.
Poté se Tarja setkala s doktorem osobně.
-Je to zvláštní člověk, který vidí energická pole a dokáže poznat, zda lžete.
Naježily se mi všechny chlupy, když jsme se poprvé setkali.
Cítila jsem, jak mě probodával svým pohledem.
-
Minulé Vánoce navštívil stejný lékař se svými pacienty Tarjin Vánoční koncert v Valkealaském kostele. Show byla bez Tarjiného vědomí nahrávána.
- Zřejmě byla nahrávka k něčemu použita, ale je to vlastně pozitivní pokud hudba pomáhá,- směje se Tarja. Právě léčivý hlas a příjemný postoj ženy dělá Tarjin protichůdný charakter - zpívá ve skupině, jejíž styl je založen na pompéznosti a ponurosti.
Tarja je všechno, co Nightwish není.
- Jo... - Ale jsou ve mě také jiné prvky. Miluji drama a ten pocit, když jdu na scénu. Když vím, že nikdo nemůže zazpívat ty písně lépe, než já.
Vždycky jsem chtěla být v obraze. Pro mě je vystupování zvrhlé potěšení, ale když se reflektory otáčejí pryč, ten pocit mizí a já nechci být středem pozornosti. Existuje hluboká propast mezi světy. Přecházení je občas emocionálně těžké.
- Někdy se cítím jako zajíc v pytli. Mnohokrát jsem trpěla v situacích, kdy se tak rychle měnily mé pocity. Je to těžká práce na udržení pozornosti. Jestli se vaše mysl zatoulá, vaše tělo dělá to samé.
Potom nejde dobře zpívat.
- Nyní stojí Nightwish před nejdelším turné svojí kariéry, které bude trvat rok a půl. Tarja přiznává, že jí budoucnost děsí. Zpěvačka plánovala začít s jógou, aby si udržela čistou mysl.
- Všichni členové ale jistě mají stejné dojmy. Kluci se o mně budou starat.-

Rychlý souhrn
Významné věci alba Once.
1. Wish I Had An Angel(3:48)
Tarja Turunen na albu poprvé křičí. Zpěv byl tak hlasitý, že se zpěvačka přemístila čtyři metry dál od mikrofonu.
2.Creek Mary's Blood(6:59)
Indián John Two-Hawks čte lakotánskou báseň, která je v bookletu přeložena.
3.Dead Gardens(3:38)
Jouni Hynynen z Kotiieollisus navštívil skupinu na jeden výkřik (vocal).
4.The Siren(2:41)
Je to pták? Je to UFO? Je to Mari Kaasinen z Värttinä? Tarja překvapuje zpíváním v ethnickém stylu.
5.Kuolema Tekee Taiteilijan(1:54)
Tuomas Holopainen považuje toto violoncellové sólo vysokým bodem alba.
6.Higher Than Hope(3:13)
Píseň je vyhrazena fanouškovi Nightwish, který zemřel v důsledku rakoviny, v této písni mluví o své nemoci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama