Henkäys Ikuisuudesta (video)

29. ledna 2010 v 12:37 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2006
Proč jsi nahrála vánoční album?
Z dětství mám spoustu krásných vzpomínek. Obvykle jsem se svou rodinou každé Vánoce zpívala vánoční písně. Díky těmto vzpomínkám mě napadlo udělat vánoční album pro Finy. Vánoce jsou čas, kdy jste se svou rodinou a milujete lidi kolem sebe. Také muzika má v tento čas důležitou roli. Ačkoli album obsahuje i jiné písně než tradiční finské, cítím, že je toto album vytvořeno pro Finy. V mnoha jiných zemích jsou Vánoce viděny jinak nebo jsou prožívány jiným způsobem. Pro nás, Finy, jsou Vánoce čas pro rodinu, lásku a mír. Protože mě napadlo udělat album pro Finy, vydává se pouze ve Finsku. A v Argentině, protože to je také země, ve které částečně žiji. Připadalo mi zvláštní vydávat album v jiných zemích, protože obsahuje mnoho písní, které nejsou pro cizince známé, zejména když uvážíte tradiční finské vánoční písně. Z mé myšlenky vytvořit album pro Finy se stal hřejivý nápad a můj způsob poděkování za tolik let trvalé podpory.

Jaký hudební styl album reprezentuje? Máme očekávat rockové nebo klasické album?
Album odráží téma Vánoc, ale také jsem na něm chtěla písně, které nejsou omezeny k této době. Tyto písně nevyprávějí pouze o Vánocích, ale o každém období roku, každém okamžiku. Jsou tu také tradiční finské vánoční písně, mezinárodní vánoční písně a také nějaké klasické kousky, tudíž se pocity mění od jedné písně k druhé. Jedna věc, kterou jsem na svém albu v žádném případě nechtěla, byl tzv. zvuk rolniček (viz. píseň jingle bells, pozn. překladatele). Takže v tomto albu neuslyšíte žádné vánoční rolničky!
Nápad vytvořit vánoční album začal v roce 2003. Neměla jsem čas nahrát celé album, byla jsem velmi vytížená, běhal sem a tam. Proto jsem byla schopná nahrát pouze dvě písně: En Etsi Valtaa, Loista a Kun Joulu On. Tyto písně vyšly jako singl Yhden Enkelin Unesla. S tímto singlem přišel nápad udělat nějaké koncerty. Na konci roku 2005 jsem měla dva koncerty ve Finsku, dále v Barceloně, Rumunsku a Německu. Byl to pro mě úžasný a hřejivý zážitek. Koncerty navštívilo spoustu lidí a toto malé turné mi pomohlo k tomu, abych viděla, jaké písně dělají život lepším. Od té doby byl obrázek kompletního alba mnohem jasnější. Teď, na konci tohoto roku, po vydání alba je tento vánoční projekt u konce. Nebudu příští rok nahrávat nové vánoční album ani nebudou brzy další vánoční koncerty, tak doufám, že toto vánoční turné bude nezapomenutelné a hřejivé.

Pověz nám něco o nahrávání a jaké bylo pracovat s producentem Esou Nieminenem?
Zpracovávání tohoto alba začalo již před několika lety. Tehdy jsem se bavila s Esou Nieminenem o úpravě a možných písních. Z původního nápadu jsme směřovali sem a tam, když jsme vždy společně změnili názory. Esa vytvořil první program mini turné, které jsem měla na konci roku 2005 a poté jsem si uvědomila, které písně byly opravdu vypracované a které ne. Pak jsem učinila poslední rozhodnutí o písních, které budou na albu a Esa pro ně znovu dokončil úpravy. Jako zpěvačka jsem obvykle chodila do nahrávacího studia až po nahrání všech ostatních nástrojů. Toto je tradiční postup. Ale pro toto album jsem měla šanci začít nahrávat už první den, kdy jsem zpívala sama doprovázená svým pianistou. Byla jsem i poslední, kdo album nahrával. Také jsem sledovala nahrávací sekce ostatních hudebníků a během mixování jsem strávila všechen čas ve studiu. Bylo to pro mě způsob učení, protože jsem nikdy předtím nebyla blíž postupu nahrávání alba. Hlavním nápadem pro mě a Esu bylo vytvořit album, které budou lidé moci poslouchat i v následujících letech. Tak jsme nesledovali žádné současné hudební trendy. Doufám, že to bude album, které si lidé vytáhnou a budou pouštět během mnoha Vánoc. Nejdůležitější pro mě bylo vytvořit album, které by mohlo ukázat jaký styl hudby ráda poslouchám o Vánocích. Tak uvidíme, jestli ho budu moci poslouchat i v budoucnosti! Pracovat s Esou bylo opravdu skvělé a uvolněné. Strávili jsme společně ve studiu skvělý čas, po celou dobu jsme vtipkovali. Způsob, jakým Esa pracuje, je velmi uvolněný. Pomáhá zpěvákům a hudebníkům jak nejlépe může a je to profesionál. Hodně jsem se od něj naučila.

Co znamená název alba Henkäys Ikuisuudesta?
Název Henkäys Ikuisuudesta má pro mě vlastní osobní význam. Myslím, že každý z nás by si pro něj měl najít vlastní význam. Tak jako textaři většinou neradi odhalují nejhlubší smysl svých textů, protože je hezčí, když v něm posluchač dokáže najít symboliku.

Můžeš nám říct něco málo o písních na albu?
Jsou tu různé typy písní. Například jako první mě napadly tradiční vánoční písně. Ty jsou mi nejmilejší. Možná proto, že jako dítě jsem je hodně zpívala. Také bylo hezké je o Vánocách poslouchat na koncertech a z rádií. Tyto písně jsou pro mě nejdojemnější. Teď, když jsem měla příležitost sama nějaké nahrát, byla to pro mě velká pocta. Pro svůj vánoční single jsem si vybrala píseň You Would Have Loved This. Když jsem hledala nové písně pro své album, našla jsem tuhle píseň z Ameriky. Příběh této písně byl neuvěřitelně dojemný a vhodný ve chvíli, které jsem zrovna prožívala, tak jsem nechtěla přijít o šanci ji zpívat. Na albu také zpívá skupina dětí ze sboru Tapiola. Byly to opravdu velmi roztomilé děti, hádám, že jim bylo mezi 7 a 12 lety. Ve studiu jsme si užili spoustu legrace. Zpívaly Marian Poika a Happy Chrismas, war is over od Lennona. Mým cílem bylo rozšířit nádhernou melodii originální Lennonovy písně. Doufám, že jsme to zvládli! Byla jsem velmi poctěna, když pro mě finský varhaník Kalevi Kiviniemi hrál píseň Jouluyö, Juhlayö. Varhany dodaly písni finský cit. Také jsem nechětl zapomenout na finské kantele (tradiční finský strunný nástroj - pozn. překladatele), které hrajé ve stejné písni.
Když jsem poprvé slyšela píseň Walking in the Air, zamilovala jsem si ji. Složil ji Howard Blake a my ve Finsku jsme ji mohli slyšet v animovaném filmu The Snowman. Nápad udělat vánoční album přišel vlastně díky této písni. Zpívala jsem ji už mnohokrát, tak jsem chtěla vytvořit její verzi pro album. Když přišli klasičtí hudebníci do studia nahrávat ostatní písně, hráli úpravu Walking in the Air, kterou vytvořil Esa pro moje turné v minulém roce. Poslouchala jsem nahrávání a rozhodla jsem se použít tuto klasičtější verzi . Nechali jsme ji pro single a pro album jsme udělali jinou verzi.

Kdo dělal výtvarnou předlohu (obálku) pro singl a album?
Výtvarný designér se jmenuje Travis Smith. Nápad, který jsem měla pro obálku, byl, že by měly reprezentovat hudební sdělení a pocity alba. Takže něco klidného, jednoduchého a hezkého. Myslím, že jsme s tím uspěli. Alespoň já jsem s výsledkem velmi spokojená. Chtěla jsem se zbavit daných symbolických odkazů pro Vánoce. Takže jsem pro obálku nechtěla použít vánoční ozdoby, stromečky nebo dárky! Ani obrázek mého obličeje! (smích) Vedly jsme o tom debaty, které vedly k závěru, že tentokrát na obálkách neuvidíte můj obličej. Možná najdete nějaké obrázky uvnitř bookletu, ale ještě jednou chci říct, že jsem velmi spokojená s výtvarnou stránkou obálky.

Na konci tohoto roku budeš mít vánoční turné. Jaký typ turné to bude?
Plánuji udělat na konci tohoto roku uvolněné turné ve Finsku. Obdržela jsem žádosti od lidí, kteří se ptali, proč nebudu mít víc než 7 koncertů. Chtěla jsem mít možnost udělat víc koncertů, ale když je mým hlavním cílem, aby si lidé koncerty užili, pak pocit radosti přichází se skutečností, že si můžu užít sama sebe, pouze když nejsem vyčerpaná. Věřím, že dokážu dát posluchačům víc, když teď budu mít pouze těchto 7 koncertů. Také jsem dostala pozvání do Ruska, abych tu měla koncerty. To bylo úžasné, protože vystupovaní zde mi velmi chybělo. Tři roky jsem neměla možnost se sem dostat a slyšela jsem, že tu spoustu lidí čeká, až mě znovu uvidí. Je skvělé tam jít. Načasování a nápad navštívit Rusko skvěle zapadá do tohoto vánočního turné. Také se mohu zmínit o tom, že brzy po tom, co jsem dostala pozvánku z Ruska, dostala jsem také žádosti pro koncertování v Brazílii, Francii, Belgii a Německu. Byla jsem trochu nervózní, ale myslela jsem si: "Dobrá, přijde čas, kdy budu mít možnost navštívit také tato místa." Zdejší lidé prostě musí být trochu trpělivější. Určitě budu mít v budoucnu čas, tak doufám, že budu moct jet a zpívat pro každého z nich.
Po hudební stránce budou koncerty založeny na albu. Nemyslím, že budu předvádět hodně písní, které na albu nejsou. Tentokrát budu vystupovat se skupinou a vezmu si s sebou také nějaké klasické hudebníky. Doufejme, že to vytvoří pěknou atmosféru. Nebudou to tedy klasické koncerty jako předtím. Pocity se mění od jedné písně k druhé stejně jako na albu, takže od začátku až do konce koncertu projdeme mnoha různými atmosférami.
Všem vám přeji veselé Vánoce a šťastný nový rok.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama