Leden 2010

Tarja prodává svůj pozemek ve Finsku

29. ledna 2010 v 12:58 | thequeenofice.blog.cz |  TT-Novinky
Jako první se chci zeptat, jestli někdo nemáte zbytečných 10 milionu, ktere by jste mi mohli darovat. Důvod vám řeknu až pak, protože kdyby jste ho věděli, nic by jste mi nedali a nechali si to pro sebe :D

Včera se v novinách objevila informace, že Tarja prodává svůj dům v Kuusankoski za 370 000 €. Původní cena byla 210 000 €. Já bych tomu říkala ale spíše pozemek, protože to obsahuje dva domy a garáž pro dvě auta + ještě určitě nějaká ta zahrádka :)
Jinak původní cena v korunách (při kurzu 26,24 Kč) je 5 510 400 Kč a prodejní je 9 708 800 Kč.
U Daniely najdete přibližný překlad článku a na stránce NettiAsunto si můžete přečíst (pokud umíte finsky) podrobnější popis domu a také tam najdete fotky. Mimochodem naprosto dokonalé fotky *slintám* Je tam i Tarjina ložnice, kuchyň, koupelna, obývák apod.

Úplně vidím pod tou sprchou Macíka *IN LOVE* a v kuchyni Tarju :D *IN LOVE* *IN LOVE*
Ale jak tam jsou ty schody, Tarja si mohla ublížit :(:(

Výsledky ankety a nové skupiny na MORu

29. ledna 2010 v 12:45 | thequeenofice.blog.cz |  TT-Novinky

Na stránce MetalHead byly zveřejněny výsledky anket. Hlasování o "Nejvíce sexy metalovou zpěvačku" bylo z neznámých důvodů zrušeno a Tarja získala třetí místo za "Nejlepší metalová show roku 2009".

Na festival Masters Of Rock byly zveřejněny další kapely a to COMMUNIC (Nor), CALLEJON (Ger), GRAND MAGUS (Swe), LACRIMOSA (Ger/Swi) a RHEMORHA (Rus). Já neznám ani jednu z nich :D

Okej Magazine

29. ledna 2010 v 12:39 | tarjaturunen.cz, Naufrago |  TT-Rozhovory 2007
Jaké to je, vydat sólové album?
Díky za optání! Je to skvělé, i když jsem teď pár týdnů před vydáním trochu nervózní. Bude to moje první sólové album, a opravdu se na to těším. Teď jsem asi měsíc dělala propagaci, setkávala jsem se s fanoušky, kteří si mohli písničky poslechnout a tak podobně. Jsem nervózní, ale nadšená!

Co se dělo během celého minulého roku?
Dá se říct, že jsem jenom pracovala na albu a setkávala se s lidmi, kteří do tohoto projektu byli zapojeni. Skoro nikoho jsem předtím neznala, takže to bylo vzrušující a poučné.

Jaké vztahy máš nyní s členy Nightwish?
No, to se nedá moc nazývat vztahem... (směje se). Ne, nejsme spolu v kontaktu, bohužel.

Věděla jsi vždycky, že chceš být zpěvačkou?
Jako dítě jsem neustále zpívala, a říkali mi "ta, co pořád zpívá"... (směje se). Bylo mi asi tak pět, když mě rodiče poslali na hodiny klavíru, kde jsem se naučila základy klasické hudby. Zpívání jsem dala přednost, když mi bylo asi tak 16.

Co řekla tvá rodina na to, že ses rozhodla zpívat s Nightwish? Studovala jsi klasický zpěv, a najednou zpíváš s metalovou kapelou.
Vlastně tím byli nadšení. Vždy mě podporovali, i když jsem se odstěhovala v 16 z domova. Máma dokonce šla se mnou koupit kožené kalhoty na náš první koncert! (směje se)

Jaká je ta nejlepší věc, která se ti zatím přihodila?
Jé, těch je mnoho. Můj život jako umělkyně se hodně změnil a vyvinul, a to vše ve velmi krátké době, takže vybrat jen jednu věc je těžké. Nicméně, být schopná zpívat na operním festivalu ve Finsku bylo neobyčejně úžasné, tak jako cestovat s Nightwish a navštěvovat místa po celém světě. Jsem vděčná za to, že jsem umělkyní, a je to pro mě obrovská čest, i když to má samozřejmě i své stinné stránky.

Tarja mluví o...

...tom, že ji lidé poznávají na ulicích:
Tohle je můj život. Ve Finsku jsem slavná, a lidé mě na ulici poznávají téměř všude. Starší dámy, maminky, puberťáci, děti... všichni. Hlavně děti! (směje se)

...svém osobním stylu:
Musíš naslouchat svému srdci. Například vím, co na mě vypadá dobře, a co bych si nikdy v životě neměla vzít na sebe, bez ohledu na to, co vyprodukuje módní průmysl! Samozřejmě se snažím sledovat módní trendy a jsem jimi ovlivněná, ale nakonec jde stejně jen o to, co chce člověk nosit a v čem se cítí pohodlně. A o tom to je.

Pět rychlovek:
Finská hudba nebo švédská hudba? (Finská)
Opera nebo rockový koncert? (rockový koncert)
Caffé au lait nebo suché Martini? (Caffé au lait)
Džíny nebo šaty? (džíny)
Bob Dylan nebo Elvis Presley? (Bob Dylan)

Kerrang, říjen

29. ledna 2010 v 12:38 | tarjaturunen.cz, Albiero |  TT-Rozhovory 2007
21.října roku 2005, Nightwish poblikovalo otevřený dopis pro Tarju Turunen. Vyhodili svou zpěvačku, která zde působila po devět let.
V něm skupina podotkla, že frontmanka prošla změnou svého postoje. Že už to není ten člověk, jakého znali.
Kromě toho, jí dopis naznačil, že její služby už nejsou potřebné.

V následujících měsících se její život obrátil vzhůru nohama. Její rodina byla zatažena do jedné z největších estrád světových dramat, kterou její rodná finská země ještě nespatřila, zatímco její bývalí kamarádi z kapely začali hledat jejího nástupce, před tím, než by noviny mohly zasáhnout jejich sestavu. Byla to situace, která podle jejího doznání, byla zmatkem.

Dnes je však Tarja Turunen obrazem zdraví a štěstí. Seděla uvnitř londýnské kanceláře. Tarja dychtivě diskutuje o svém sólovém albu My Winter Storm.
Povídá a směje se s nakažlivým nadšením. Je to album, kterému trvalo téměř dva roky, než bylo kompletně dokončené.
Album, které po tom osudném říjnovém dni bylo třeba nahrát. Možná ještě důležitější je, že to je album, od kterého očekává, že udělá tlustou čáru za její minulostí, jednou provždy.

Čím bylo album inspirováno?
"Je to pro mne velmi osobní nahrávka. Je to velmi emocionální, ale také velmi pozitivní. Přešla jsem s mými přáteli, rodinou a samozřejmě s mou kariérou přes některé velmi těžké překážky v mém životě, ale lidé kolem mě, mne neustále inspirovali. Brazilský spisovatel jménem Paulo Coelho (duchovní prozaik proslulý románem The Alchemist) byl rovněž velkou inspirací. Jeho způsob pohledu na život je, že byste měli vždy bojovat za své sny a to je to, co dělám se svým albem."

Proč jsi album chtěla nahrávat na několika různých místech?
"Někdy můžete poslouchat album a říct, že to zní, jako by pocházelo ze Skandinávie, nebo že má určitou náladu, ale já chtěla, aby bylo album univerzální. Jedno z míst, na kterých jsme nahrávali byla Ibiza a já se do tohoto místa zamilovala. Nikdy jsem tam nechtěla jet - myslela jsem, že by právě tato strana ostrova mohla být plná tančících lidí, ale zmýlila jsem se. To bylo takové inspirující místo, na kterém jsme já a Daniel (Presley-producent) napsali šest písní za jeden týden."

Co má znamenat ten název?
"Toto vlastně vyplynulo z písně s názvem I Walk Alone, která je mým prvním singlem. Jedna z řádek zní: 'My winter storm is holding me awake is never gone'. Ihned jsem se při tom cítila silně. Představovala jsem si bouři jako takový masivní výbuch energie.
Můžete si o bouři myslet, že to může být něco opravdu nádherného, nebo něco opravdu děsivého, ale pořád je mocná."

Pomohlo ti vytváření alba zahojit rány od rozdělení s Nightwish?
"Hudba je jako terapie, je to něco, co pomáhá mnoha lidem a já si myslím, že to je způsob, jak nechat své city volně plynout. Ta situace s Nightwish bylo něco neočekávaného, ale myslím, že to bylo možná něco, co jsem musela podstoupit. Zotavování trvalo dlouho."

Jaký dopad to z prvu mělo na tvůj život?
"Ve Finsku to bylo směšné. Všechno to byl takový napořádek. Bylo to ve všech novinách a bylo to něco, o čem Finové hodně hovořili.
Vždycky jsem byla člověkem, který odděloval svůj osobní a veřejný život.
Existují jisté věci, které mi náleží a jsou věci, o kterých mohu otevřeně mluvit, ale tohle bylo něco, co ovlivnilo mou rodinu a přátele.
Tisk se s nimi snažil komunikovat, a to je něco, co se mi nelíbí."

Jak ses s tím vyrovnala?
"Byla to velmi stresující záležitost. Bylo to něco, co nikdy má rodina dříve neřešila a potom do toho byli náhle zataženi. Je to něco, co nepřeji nikomu, aby si tímhle prošel. Je to něco, co bylo dlouhou dobu velkou částí mého života, takže mě to velmi mrzelo.
Byla jsem členem skupiny po mnoho let, takže to samozřejmě bylo něco, o co se lidé zajímali. Více než o sebe, jsem ale měla větší starost o lidi kolem sebe."

V té době se zdálo, jako by si na ten rozchod přišla ve stejnou dobu, jako veřejnost.
"Bylo to tak. Vlastně jednu noc předtím. Asi tři sekundy potom, co byl otevřený dopis poslán, můj telefon neustále zvonil. Měla jsem pocit, jako když se mi neustále dělá na zvracení."

Připadalo ti to, jako kdyby si ztrácela milovaného člověka spíš, než opouštění skupiny?
"Myslím, že ano. Bylo to opravdu zvláštní. Někdy v životě ztratíte někoho, koho milujete. Ztratila jsem někoho, koho jsem milovala opravdu hodně.
Je to něco, co přichází někdy náhle, někdy časem, ale nikdy to není příjemný pocit."

Když jsem nedávno mluvil s Tuomasem, popsal ten rozchod, jako opravdu komplikovaný. Co myslíš, že tím myslel?
"Možná, protože to bylo provedeno veřejným způsobem, nebo možná právě proto, jak to bylo projednáváno v mediích. Nevím, co tím myslel, ale zřejmě to nebylo něco úplně krásného.(směje se)"

Mluvila si od té doby s někým z Tvých bývalých přátel ze skupiny?
"Ne, nejsme v kontaktu."

A chtěla bys být?
Vidím to, jako velmi vzdálenou loď, ale uvidíme, co přinese čas. Čas je vždy něco, co hojí tím či oným způsobem. Časem se možná naučím odpustit, ale nikdy nezapomenu."

Míváš pocit, že si tomuhle problému nikdy opravdu neutekla?
"Asi dlouhou dobu se mě na to ještě hodně lidí bude ptát, ale já jsem se rozhodla, že je na čase pokračovat. Uplynuly téměř dva roky a já nemám zájem odpovídat na soukromé věci - co se stalo mezi mnou a kapelou. Jsou soukromé záležitosti, které by měli zůstat v tajnosti."

Když se ohlédneš v čase, podíváš se na Nightwish s úsměvem, nebo těžkým srdcem?
"Jsem velmi hrdá na vše, co jsem s Nightwish dokázala. Tak hrdá a tak šťastná, a také velmi vděčná za všechny ty zkušenosti, které jsme společně získali. Bylo to něco, co mě dost naučilo a to samozřejmě i přes naše nepříjemné zkušenosti. Pro mě to byla skvělá věc. Jsem moc ráda, že jsem byla součástí skupiny."

Henkäys Ikuisuudesta (video)

29. ledna 2010 v 12:37 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2006
Proč jsi nahrála vánoční album?
Z dětství mám spoustu krásných vzpomínek. Obvykle jsem se svou rodinou každé Vánoce zpívala vánoční písně. Díky těmto vzpomínkám mě napadlo udělat vánoční album pro Finy. Vánoce jsou čas, kdy jste se svou rodinou a milujete lidi kolem sebe. Také muzika má v tento čas důležitou roli. Ačkoli album obsahuje i jiné písně než tradiční finské, cítím, že je toto album vytvořeno pro Finy. V mnoha jiných zemích jsou Vánoce viděny jinak nebo jsou prožívány jiným způsobem. Pro nás, Finy, jsou Vánoce čas pro rodinu, lásku a mír. Protože mě napadlo udělat album pro Finy, vydává se pouze ve Finsku. A v Argentině, protože to je také země, ve které částečně žiji. Připadalo mi zvláštní vydávat album v jiných zemích, protože obsahuje mnoho písní, které nejsou pro cizince známé, zejména když uvážíte tradiční finské vánoční písně. Z mé myšlenky vytvořit album pro Finy se stal hřejivý nápad a můj způsob poděkování za tolik let trvalé podpory.

Jaký hudební styl album reprezentuje? Máme očekávat rockové nebo klasické album?
Album odráží téma Vánoc, ale také jsem na něm chtěla písně, které nejsou omezeny k této době. Tyto písně nevyprávějí pouze o Vánocích, ale o každém období roku, každém okamžiku. Jsou tu také tradiční finské vánoční písně, mezinárodní vánoční písně a také nějaké klasické kousky, tudíž se pocity mění od jedné písně k druhé. Jedna věc, kterou jsem na svém albu v žádném případě nechtěla, byl tzv. zvuk rolniček (viz. píseň jingle bells, pozn. překladatele). Takže v tomto albu neuslyšíte žádné vánoční rolničky!
Nápad vytvořit vánoční album začal v roce 2003. Neměla jsem čas nahrát celé album, byla jsem velmi vytížená, běhal sem a tam. Proto jsem byla schopná nahrát pouze dvě písně: En Etsi Valtaa, Loista a Kun Joulu On. Tyto písně vyšly jako singl Yhden Enkelin Unesla. S tímto singlem přišel nápad udělat nějaké koncerty. Na konci roku 2005 jsem měla dva koncerty ve Finsku, dále v Barceloně, Rumunsku a Německu. Byl to pro mě úžasný a hřejivý zážitek. Koncerty navštívilo spoustu lidí a toto malé turné mi pomohlo k tomu, abych viděla, jaké písně dělají život lepším. Od té doby byl obrázek kompletního alba mnohem jasnější. Teď, na konci tohoto roku, po vydání alba je tento vánoční projekt u konce. Nebudu příští rok nahrávat nové vánoční album ani nebudou brzy další vánoční koncerty, tak doufám, že toto vánoční turné bude nezapomenutelné a hřejivé.

Pověz nám něco o nahrávání a jaké bylo pracovat s producentem Esou Nieminenem?
Zpracovávání tohoto alba začalo již před několika lety. Tehdy jsem se bavila s Esou Nieminenem o úpravě a možných písních. Z původního nápadu jsme směřovali sem a tam, když jsme vždy společně změnili názory. Esa vytvořil první program mini turné, které jsem měla na konci roku 2005 a poté jsem si uvědomila, které písně byly opravdu vypracované a které ne. Pak jsem učinila poslední rozhodnutí o písních, které budou na albu a Esa pro ně znovu dokončil úpravy. Jako zpěvačka jsem obvykle chodila do nahrávacího studia až po nahrání všech ostatních nástrojů. Toto je tradiční postup. Ale pro toto album jsem měla šanci začít nahrávat už první den, kdy jsem zpívala sama doprovázená svým pianistou. Byla jsem i poslední, kdo album nahrával. Také jsem sledovala nahrávací sekce ostatních hudebníků a během mixování jsem strávila všechen čas ve studiu. Bylo to pro mě způsob učení, protože jsem nikdy předtím nebyla blíž postupu nahrávání alba. Hlavním nápadem pro mě a Esu bylo vytvořit album, které budou lidé moci poslouchat i v následujících letech. Tak jsme nesledovali žádné současné hudební trendy. Doufám, že to bude album, které si lidé vytáhnou a budou pouštět během mnoha Vánoc. Nejdůležitější pro mě bylo vytvořit album, které by mohlo ukázat jaký styl hudby ráda poslouchám o Vánocích. Tak uvidíme, jestli ho budu moci poslouchat i v budoucnosti! Pracovat s Esou bylo opravdu skvělé a uvolněné. Strávili jsme společně ve studiu skvělý čas, po celou dobu jsme vtipkovali. Způsob, jakým Esa pracuje, je velmi uvolněný. Pomáhá zpěvákům a hudebníkům jak nejlépe může a je to profesionál. Hodně jsem se od něj naučila.

Co znamená název alba Henkäys Ikuisuudesta?
Název Henkäys Ikuisuudesta má pro mě vlastní osobní význam. Myslím, že každý z nás by si pro něj měl najít vlastní význam. Tak jako textaři většinou neradi odhalují nejhlubší smysl svých textů, protože je hezčí, když v něm posluchač dokáže najít symboliku.

Můžeš nám říct něco málo o písních na albu?
Jsou tu různé typy písní. Například jako první mě napadly tradiční vánoční písně. Ty jsou mi nejmilejší. Možná proto, že jako dítě jsem je hodně zpívala. Také bylo hezké je o Vánocách poslouchat na koncertech a z rádií. Tyto písně jsou pro mě nejdojemnější. Teď, když jsem měla příležitost sama nějaké nahrát, byla to pro mě velká pocta. Pro svůj vánoční single jsem si vybrala píseň You Would Have Loved This. Když jsem hledala nové písně pro své album, našla jsem tuhle píseň z Ameriky. Příběh této písně byl neuvěřitelně dojemný a vhodný ve chvíli, které jsem zrovna prožívala, tak jsem nechtěla přijít o šanci ji zpívat. Na albu také zpívá skupina dětí ze sboru Tapiola. Byly to opravdu velmi roztomilé děti, hádám, že jim bylo mezi 7 a 12 lety. Ve studiu jsme si užili spoustu legrace. Zpívaly Marian Poika a Happy Chrismas, war is over od Lennona. Mým cílem bylo rozšířit nádhernou melodii originální Lennonovy písně. Doufám, že jsme to zvládli! Byla jsem velmi poctěna, když pro mě finský varhaník Kalevi Kiviniemi hrál píseň Jouluyö, Juhlayö. Varhany dodaly písni finský cit. Také jsem nechětl zapomenout na finské kantele (tradiční finský strunný nástroj - pozn. překladatele), které hrajé ve stejné písni.
Když jsem poprvé slyšela píseň Walking in the Air, zamilovala jsem si ji. Složil ji Howard Blake a my ve Finsku jsme ji mohli slyšet v animovaném filmu The Snowman. Nápad udělat vánoční album přišel vlastně díky této písni. Zpívala jsem ji už mnohokrát, tak jsem chtěla vytvořit její verzi pro album. Když přišli klasičtí hudebníci do studia nahrávat ostatní písně, hráli úpravu Walking in the Air, kterou vytvořil Esa pro moje turné v minulém roce. Poslouchala jsem nahrávání a rozhodla jsem se použít tuto klasičtější verzi . Nechali jsme ji pro single a pro album jsme udělali jinou verzi.

Kdo dělal výtvarnou předlohu (obálku) pro singl a album?
Výtvarný designér se jmenuje Travis Smith. Nápad, který jsem měla pro obálku, byl, že by měly reprezentovat hudební sdělení a pocity alba. Takže něco klidného, jednoduchého a hezkého. Myslím, že jsme s tím uspěli. Alespoň já jsem s výsledkem velmi spokojená. Chtěla jsem se zbavit daných symbolických odkazů pro Vánoce. Takže jsem pro obálku nechtěla použít vánoční ozdoby, stromečky nebo dárky! Ani obrázek mého obličeje! (smích) Vedly jsme o tom debaty, které vedly k závěru, že tentokrát na obálkách neuvidíte můj obličej. Možná najdete nějaké obrázky uvnitř bookletu, ale ještě jednou chci říct, že jsem velmi spokojená s výtvarnou stránkou obálky.

Na konci tohoto roku budeš mít vánoční turné. Jaký typ turné to bude?
Plánuji udělat na konci tohoto roku uvolněné turné ve Finsku. Obdržela jsem žádosti od lidí, kteří se ptali, proč nebudu mít víc než 7 koncertů. Chtěla jsem mít možnost udělat víc koncertů, ale když je mým hlavním cílem, aby si lidé koncerty užili, pak pocit radosti přichází se skutečností, že si můžu užít sama sebe, pouze když nejsem vyčerpaná. Věřím, že dokážu dát posluchačům víc, když teď budu mít pouze těchto 7 koncertů. Také jsem dostala pozvání do Ruska, abych tu měla koncerty. To bylo úžasné, protože vystupovaní zde mi velmi chybělo. Tři roky jsem neměla možnost se sem dostat a slyšela jsem, že tu spoustu lidí čeká, až mě znovu uvidí. Je skvělé tam jít. Načasování a nápad navštívit Rusko skvěle zapadá do tohoto vánočního turné. Také se mohu zmínit o tom, že brzy po tom, co jsem dostala pozvánku z Ruska, dostala jsem také žádosti pro koncertování v Brazílii, Francii, Belgii a Německu. Byla jsem trochu nervózní, ale myslela jsem si: "Dobrá, přijde čas, kdy budu mít možnost navštívit také tato místa." Zdejší lidé prostě musí být trochu trpělivější. Určitě budu mít v budoucnu čas, tak doufám, že budu moct jet a zpívat pro každého z nich.
Po hudební stránce budou koncerty založeny na albu. Nemyslím, že budu předvádět hodně písní, které na albu nejsou. Tentokrát budu vystupovat se skupinou a vezmu si s sebou také nějaké klasické hudebníky. Doufejme, že to vytvoří pěknou atmosféru. Nebudou to tedy klasické koncerty jako předtím. Pocity se mění od jedné písně k druhé stejně jako na albu, takže od začátku až do konce koncertu projdeme mnoha různými atmosférami.
Všem vám přeji veselé Vánoce a šťastný nový rok.

Metal Hammer, listopad

29. ledna 2010 v 12:34 | tarjaturunen.cz, Meggy |  TT-Rozhovory 2007
Anděl pomsty
Čekání na interview s Tarjou mi připomíná zkušenost setkat se po letech s milovanou osobou, se kterou už nejste v kontaktu. Pamatujete si člověka, kterého jste dříve znali, ale jste zvědaví na to, kam jej život za tu dlouhou dobu - co jste se neviděli - posunul.
Když si nedávno metaloví fanoušci špitali Tarjino jméno, bylo to za úplně jiné situace. Podrobnosti o rozchodu s Nightwish v roce 2005 zaplnily internetové stránky po celém světě - byla to drastická událost, která zanechala metalový svět v tichosti a rozpacích nad tím, jak nešťastně roztála jedna z největších finských hudebních nadějí. Informace, která explodovala 22. Října 2005 na internetu, nebyla jen "prostá" informace o tom, že se Nightwish po 9 letech loučí se svojí zpěvačkou a děkují ji za dlouholetou spolupráci. Byl to tvrdý útok na její osobu, motivaci a dokonce na jejího manžela a manažera Marcela Cabuli. Nesnesitelné podrobností na očích celému světu a výroky typu: je to primadona, dělá vše jen kvůli penězům, hodně se změnila a hlavně… jejích služeb už není třeba.
Poslední společné vystoupení kapely Nightwish v Helsinkách - které se konalo předešlý večer - se natáčelo a DVD bylo kapelou trefně nazváno: End of an Era. DVD je zajímavé nejen z hlediska dokumentárního - tento koncert patřil k jednomu z největších koncertů v historii Nightwish, ale také faktem, že všichni na jevišti - kromě Tarji - věděli, co bude následovat.
"Viděla jsem to. Je to docela kruté," říká. V poledním shonu, vstoupila nenápadně a bez povšimnutí ostatních do jedné z londýnských restaurací plné úředníků, kteří měli pauzu na oběd. "Sledovala jsem to doma v obýváku a prožívala různé emoce, dobré i špatné. Ale celkový můj dojem je, že to byla fantastická show a skvělý zážitek."
Tarja líčí celou situaci, ale stále je to pro ni bolestivé a vypadá zasažená, když jí požádáte, aby převyprávěla tuto zkušenost. Ať už těm útokům na její osobu věříte či nikoliv, stále je pro ni těžké se vyrovnat s pocitem odmítnutí, který tu noc zažila.
"Byla jsem na cestě do šatny…bylo to zvláštní. Přišli jsme z pódia a já se na všechny podívala…a oni koukali na mě. Měla jsem na jazyku: Tak co říkáte koncertu? Nebylo to fantastické?" a všichni na mě stále hleděli. A já: "Nemáte chuť to jít oslavit?" A oni jakože: " Ne, opravdu ne." A dali mi do ruky dopis se slovy: "Prosím, přečti si to až zítra…nečti to dnes v noci." Dodržela jsem slib. Zatraceně, že jsem to neotevřela hned!!!
"Pak, až jsem si to přečetla, jsem si řekla: "Do prd…..e, proč jsem to hned neotevřela? Bylo to zvláštní. Nikdo nemluvil, nikdo…to bylo hned po koncertě. A potom, všichni odešli. Bylo to opravdu divné." A hned za dveřmi stál ohromný zástup lidí, kteří mě objímali a děkovali…a byli tam také členové rodin kluků z kapely a já měla po celou dobu v ruce ten dopis… Druhý den ráno po probuzení jsem si to hned přečetla."

Jak dlouho předtím to bylo, když jsi zjistila, že dopis je na internetu?
"Už tam byl."
Připouští, že ať už bylo mezi ní a zbytkem Nightwish cokoliv - po 9 letech spolupráce - mohla být odejita s větší noblesou a z očí do očí.
"Napadá mě spoustu jiných způsobů, jak to mohli udělat," říká a krčí rameny, "Ale už je to 2 roky za mnou. Obrátila jsem list."
Je zřejmé, že by nejraději změnila téma. Ale pokládám Tarje další a zásadní otázku: "Jsi poslední 2 roky v kontaktu s některým ze členů kapely?"
"Myslím si, že ani jeden z nás nemá zájem na tom být v kontaktu," říká. "Známe svá telefonní čísla, ale nekontaktujeme se. Je to velmi smutné. Nechápu to….ale je těžké pomyslet na to, že bych měla s klukama promluvit. Byla jsem velmi zklamaná. Celá ta záležitost byla tak bolestivá, bylo to náročné. Ale jak mi vždycky říkávala moje matka: "Co Tě nezabije….""
Dále popisuje, jak se hned po té události finský tisk zajímal o to, co se stalo… a jak nakonec změnila plány zůstat ve Finsku, když si uvědomila, že každý z jejího okolí - jak z blízké rodiny, tak vzdálení příbuzní a dokonce staří učitelé, se kterými se sotva znala - zjišťovali informace o tom, co se stalo. Utekla do domu svého manžela v Buenos Aires a nechala za sebou svůj hroutící se svět, ale nedlouho poté se rozhodla, že se postaví všemu zlu a na vlastní nohy a vydává sólové album, "Henkays Ikuisuudesta" (v překladu "Nebeský vánek") v listopadu 2006 a hraje několik sólo vystoupení.
"Abych byla upřímná, trvalo mi nějaký čas pochopit, co se to vlastně stalo, a potřebovala jsem čas pro sebe," říká. "Taky jsem věděla, že musím být statečná, že musím mít odvahu setkat se s lidmi a mít možnost vidět, co se stane. Potřebovala jsem jít na jeviště, mít koncert a vyrazit na turné hned v listopadu a prosinci…abych se z toho lépe a rychleji dostala, protože jsem tušila, že to bude těžké. Ale také jsem potřebovala dostatek času, abych o tom mohla přemýšlet. Byla to taková zásadní věc….a myslím, že byla udělána velmi nešťastně."
A nedlouho poté ji napadla myšlenka udělat své první album - něco výrazného, velkolepého, a ne úplně klasického - jak by se dalo vzhledem k jejímu hudebnímu vzdělání předpokládat.
"Nemůžu jen tak skákat z rocku do klasiky," říká. "Devět let byli Nightwish mojí součástí a bylo by divné opustit tento styl."
Výsledkem je letošní album "My Winter Storm" - první single: "I walk alone" byl nahrán v Los Angeles pod taktovkou producenta Daniela Presleye (Faith No More), který pochopil Tarjinu slabost pro velké soundtracky a byl schopný přetransformovat její myšlenky v album, které - i přes očekávání - nepostrádá své charakteristické metalové cítění. Jak Tarja přiznává, tuto myšlenku měla v hlavě už 2 roky….
Což ve mně vzbudilo další otázku a to zda si pohrávala s myšlenkou sólové kariéry už za svého působení v Nightwish?
"Pouze a jen jsem o tom přemýšlela," vypálila ze sebe."Chtěla jsem udělat něco plnohodnotného, velkolepého …protože miluju soundtracky z velkých filmů. Napadlo mě, že by to mohlo přijít třeba až po příštím albu nebo turné. Bylo to skutečně v raném stádiu a neměla jsem v tom zainteresované žádné lidi a ani jsem neměla nic konkrétně naplánovaného. Přemýšlela jsem si jen tak pro sebe…."To je něco, co by stálo za pokus…"
"Mnoho kapel se snažilo skloubit tvrdší kytarové tóny s orchestrem, ale nepodařilo se dosáhnout zvukové rovnováhy a obě strany se navzájem limitovaly… Výraznější kytarové riffy? Nebo víc prostoru pro orchestr? To bylo něco, čeho jsem chtěla dosáhnout."

Stále je před námi ještě téma nově vydávaného a propagovaného alba od Nightwish "Dark Passion Play", které se objevilo měsíc před Tarjiným albem. Je to zvláštní shoda náhod, ale Tarja po to všem dosáhla svého.
"Zní to jako "Ups, co se děje?" říká a směje se. "Vím, že to lidé budou srovnávat a budou o tom v tomto směru mluvit. Ale nedokážu si představit, že by mezi námi měla vládnout nějaká konkurence. To je opravdu, ale opravdu dětinské. Byl by to nesmysl."
Slyšela jsi jejich novou zpěvačku, Anette Olzon?
"ANO!!" vykřikla, vyprskla smíchy a udeřila do stolu … samozřejmě přitáhla zmatené pohledy všech lidí okolo sebe. "Ne! Nejsem ta správná osoba, která by na tohle měla odpovídat! Samozřejmě mám na to svůj názor, kdo by neměl? Ale nejsem ta, která by měla odpovídat…já jsem až na posledním místě!"

TARJA TURUNEN - My Winter Storm
Po šokujícím odchodu z Nightwish, fanoušci symfo-metalu čekají, zda první sólové album Tarji Turunen bude stát za to - obzvláště když její bývalá kapela vypustila do světa poměrně slušné album s novou zpěvačkou.
"My Winter Storm" pravděpodobně rozdělí názory, i když Tarja úplně nevybočila ze svého romanticko-fantasy stylu. Hlavním rozdílem je skutečnost, že jsme svědky zdokonalení sólové umělkyně, ne kapely, a celkový pocit je vybroušeným stylem producenta Daniela Presleye (Faith No More), který rozpoutává sílu studia a vytváří bohaté pozadí pro Tarju, které dává prostor jejímu sladkému pěveckému talentu.
Riffy jsou pevné, ale nakonec vše působí velmi uhlazeně, neriskujícím způsobem a spíše komerčně, nemluvě o příšerné cover verzi skladby "Poison" od Alice Cooper. Nejsou zde žádná ohromující kytarová sóla, stejně tak žádné šíleně přetažené power-metalové pasáže …a zatímco perfektně zpracované symfonické aranže svádí svou melodií, tak nějak vás nechají v očekávání více rozmanitosti, energie a žáru.
Jasně, Tarja se se svým talentem nikdy neztratí. Příležitosti s sebou přináší pozvolný posun k mainstreamovým rock-operním skladbám.

Suosikki

29. ledna 2010 v 12:33 | tarjaturunen.cz, Albiero |  TT-Rozhovory 2004
Láska a smrt jsou klišé, které pouze žijící může přivést k životu. Během minulého roku se Tarja zmítala v emocích.
Zkušenosti lze slyšet na novém albu od Nightwish, které má vroucí a léčivé účinky.T.T.C.:"Nejdůležitější věcí je, že se budu snažit být stejně dobrá dcera, sestra, manželka a přítelkyně jak budu umět nejvíc. " & "Zeptejte se mě, na co chcete a já odpovím, na co chci já" :-)))

Tarja Turunen
HEALER
Dnes Tarja dostala úžasný dárek. Francouzští fanoušci zpěvačce poslali dopis s poznámkou. Stálo v něm: "Tvůj hlas a Tuomasova hudba jsou z ryzího zlata. Nikdy neustanou!"
V tom samém dopise byl zabalený malý igelitový pytlík se zlatou mincí z roku 1909.
Tarja dostává hodně dárků. Doma v Kuusankoski je hromada obrazů, portrétů, kreseb a květin, květin a květin..... Vůně růží plyne za Tarjou všude kde chodí.
- Naše autobusy jsou plné růží. Někdy o nich slýchávám, když začínají smrdět a objevují se mouchy. Muži se ptají, jestli si je nemohu vzít pryč.-
Růže jsou často doprovázeny pozdravem se stejným obsahem jako francouzské mince: "Neustávej".
Tato slova tříbí Tarjinu kariéru. Tarja vždy byla bláznem do metalu. S hlasem, který by se spíše hodil do klasické hudby, do koncertní síně.
Není divu, že fanoušci a další členové Nightwish se strachem čekali, až Tarja oznámí, že odchází.
- Trvalo mi mnoho let přesvědčit kapelu, že nikam nejdu- , usmívá se zpěvačka těsně před vydáním Once. Na pátém albu Nightwish, Tarja Turunen zpívá s většími emocemi, než kdy předtím.
Ona překvapuje kombinováním metalu a etnické interpretace klasického zpívání.
- Cvičím si svůj hlas po mnoho let, aby se hodil k hudbě skupiny a to opravdu není snadné.
Já jsem kritická vůči mému vlastnímu výkonu. Když jsem poprvé slyšela Once, napadlo mě, že teď mohu konečně poslouchat jedno z našich alb.
Teprve teď jsem 100% připravená zpívat s touto skupinou, cítit tuhle hudbu v mém srdci
-, raduje se Tarja. Změna trvala sedm let. Na prvním albu skupiny Angels Fall First byla ještě Tarja školačka z Kitee, která chtěla dělat klasickou hudbu.
Nevěděla o metalu nic. Doma ještě neposlouchala žádnou metalovou hudbu, ale přesto se zrodila neskutečná náklonnost pro tvrdší hudební styl.
- S metalem jsem objevila své další strany, které jsem ještě neznala.
Považovala jsem se za docela citlivou osobu, ale někdy jsem naopak až příliš tvrdá.
Možná má ženskost vychází z Nightwish. Až s Nightwish jsem dorostla do ženy,
-říká 26-letá Tarja.

Rock Rock
Nejoblíbenější rockoví zpěváci Tarji Turunen.
1."Peter Steele z Type O Negative, je úžasný. Opravdu hardcore."
2."Mí bratři poslouchali Iron Maiden a AC/DC. Bruce Dickinson byl prvním heavy-zpěvákem, který na mě udělal dojem.
3."V Argentině jsem slyšela mnoho báječných zpěvaček. Je jich tam nesmírně mnoho, ale neznám jejich jména.

Žádné večírky v autobuse ;-)
Pár let nazpět se vnitřní problémy v Nightwish tak roznítily, že se skladatel písní Tuomas Holopainen rozhodl prohlásit, že je to u konce.
Po dva týdny byla skupina prakticky mrtvá. Potom zvítězil rozum a cit. Skupina změnila svého hráče na bassovku a byla zpět - a lepší než dříve.
Century Child, které bylo vydáno roku 2002, bylo temné album s texty o skutečných problémech uvnitř kapely. Také Tarja nuceně čelila problémům. Největší problémy se míchají mezi čtyřmi metalisty.
- Trvalo to dlouho. Klukům trvalo roky, než pochopili, že jsem žena a klasická zpěvačka, jejíž hlas je jemný nástroj. Nemám ráda večírky v autobuse. Nemohu spát a další den bych měla zpívat. To prostě nedám.- Občas byla samotná Tarja v autobuse rozmrzelá a divila se, proč na ni nikdo nebral ohledy. Léta na cestě ale naučila hudebníky vzájemně mluvit o problémech.
- Naučili jsme se vzájemně si porozumět. Teď se o mně kluci opravdu dobře starají. Neexistuje žádná primadona. Uvědomila jsem si fakt, že je to moje práce a chci ji dělat do té doby, dokud mi nebude 60 let.- Určitý postoj se rozšířil i do zbytku kapely. Nightwish ví, co chce a členové vědí, jak si získat to, co chtějí. Například kouř na jevišti - je zvláštní, že to nenamáhá Tarjino hrdlo.
- Teď to máme jednoduché. Když jedeme na nové místo, všechno je pro nás připravené,- směje se Tarja.

Nightwish v Hollywoodovém filmu
Once je s rozpočtem ve výši 200 000 eur nejdražším metalovým finským albem.
Nightwish tomu vše dali korunu tak, že všechno platili ze své vlastní kapsy. Risk to byl obrovský, ale budoucnost vypadá slibně. První single Nemo se vyšplhal v žebříčcích po celé Epvropě.
- Samozřejmě, že úspěchy jsou dobrým pocitem, ale my máme jisté zázemí a historii. Již máme určité pomocníky. Nyní je čas otevřít nové dveře,- říká klidně Tarja. Hudebně Nightwish neklepe na dveře, ale řítí se skrze zdi. Once je nejgigantičtější album finského umělce, které kdy bylo vrženo na povrch jeho chladné domovské planety.
Megalomanské vidění Tuomase Hlopainena vzdoruje superlativům.
Londýnský symfonický orchestr, jenž je známý soundtrackem z Pána prstenů a sbor nafukují emocionální strany rockového, nebo jakéhokoliv jiného měřítka.
Pompézní písně jsou vytvořeny jako k doprovodu akční scény.
Tarja naznačuje, že "headbangingová" píseň alba, Wish I Had An Angel, bude slyšet v Hollywoodském filmu.
- Je to velký film, který má svou premiéru koncem tohoto roku. To je vše, co k tomuto mohu říct.-

Domovy v Kuusankoski a Buenos Aires
Jak se vše točilo kolem nového Nightwish alba, zvyšující se zájem tisku zvednul kapelu v soutěži o nejlepší finskou rockovou kapelu.
HIM, The Rasmus a Nightwish vyčnívají jako nejlepší trojka.
Nicméně neexistuje žádná zlatá skupina, protože mimo profesi rockových hvězd mají velmi málo společného. Tarja Turunen nezná Lauri Ylönen, ani Ville Valo.
- My neděláme stejné věci. Kdysy jsem na nějakém festivalu uprostřed Finska mluvila s Lauri. S Ville jsem nikdy nemluvila, mimo to, že jsme si řekli ahoj ve studiových halách.-
Jdením z důvodů je i ten, že Tarja netráví čas v helsinských rockových klubech.
Zpěvačka říká, že miluje přírodu a klid.
Nedávno se svým mužem z Argentiny koupila řadový dům v Kuusankoski.
-Je to krásné, bezpečné místo hodinu a půl od Helsinek. Máme hodně přátel a známých hudebníků blízko Kouvoly. Dřív jsem žila v Munkkiniemi v Helsinkách, ale moc jsem odtuď chtěla vypadnout. Jsem koneckonců venkovské děvče :-)-
Kromě Kuusankoski tráví Tarja čas v Marcelově rodném městě Buenos Aires.
- Je to můj druhý domov. Vždycky jsem se divila, jak jsou tam lidé pozitivní, ačkoli v poslední době Argentina měla nějaké vážné problémy.
Lidé z Buenos Aires skutečně tančí tango na ulicích. Je skvělé se na to dívat, ale ještě jsem si na to nezvykla. Můj muž tango netančí. I když mít dvě domovské země není zas až takové štěstí, občas mi to způsobuje bolesti hlavy.
-Po svatbě v létě minulého roku si Tarja a Marcelo poradili s dlouhodobým vztahem, kde je těžké najít společný čas.
Pomoc přichází brzy, když se Marcelo vydává na světové turné s Nightwish.

Kostlivci ve skříni
Muzikanti z Nightwish mohou být slyšeni/viděni v překvapujících spojeních.
1.Erno Vuorinen hraje v TV skoro každou noc. Kytarista vytvořil mnoho "heavy-melodií" pro sportovní show na MTV3 a Nelonen.
Na příklad Ruuntulippu (show o motoristickém sportu) a Hockey Night jsou vytvořeny kytaristou z Nightwish. Jeho poslední práce je hudební námět pro Toniho Wirtanenovo Undercover-show.
2.Tuomas Holopainen na chvíli působil v živé sestavě Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus. Tuomas má také vedlejší projekt s názvem For My Pain.
3.Marco Hietala, který byl zvolen nejlepším heavy-zpěvákem země, je ještě členem skupiny Tarot. V boudoucnu budou moci být viděny na stejných festivalech. Buď zdráv Marco!
4.Tarja Turunen pravidelně vystupovala na koncertech. V boudoucnu se pojede podívat za svým bratrem na jeho hitové album.

Tarja jako terapie
Hudba od Nightwish před posluchači vykresluje ty nejnižší pekelné hloubky, ale Tarjin nádherný hlas přináší uklidňující rozpoložení.
Ten pocit je osvobozující. Přišla na to také skupina psychiatrů. Rumunský doktor se díval na Sleeping Sun od Nightwish 48 hodin v kuse bez jídla, pití a spaní. Po této zkušenosti začal doktor Tarjin hlas využívat k léčbě psychicky nemocných dětí.
-V současné době můj hlas léčí malé děti v Rumunsku-, s údivem rozhazuje Tarja svýma rukama.
Poté se Tarja setkala s doktorem osobně.
-Je to zvláštní člověk, který vidí energická pole a dokáže poznat, zda lžete.
Naježily se mi všechny chlupy, když jsme se poprvé setkali.
Cítila jsem, jak mě probodával svým pohledem.
-
Minulé Vánoce navštívil stejný lékař se svými pacienty Tarjin Vánoční koncert v Valkealaském kostele. Show byla bez Tarjiného vědomí nahrávána.
- Zřejmě byla nahrávka k něčemu použita, ale je to vlastně pozitivní pokud hudba pomáhá,- směje se Tarja. Právě léčivý hlas a příjemný postoj ženy dělá Tarjin protichůdný charakter - zpívá ve skupině, jejíž styl je založen na pompéznosti a ponurosti.
Tarja je všechno, co Nightwish není.
- Jo... - Ale jsou ve mě také jiné prvky. Miluji drama a ten pocit, když jdu na scénu. Když vím, že nikdo nemůže zazpívat ty písně lépe, než já.
Vždycky jsem chtěla být v obraze. Pro mě je vystupování zvrhlé potěšení, ale když se reflektory otáčejí pryč, ten pocit mizí a já nechci být středem pozornosti. Existuje hluboká propast mezi světy. Přecházení je občas emocionálně těžké.
- Někdy se cítím jako zajíc v pytli. Mnohokrát jsem trpěla v situacích, kdy se tak rychle měnily mé pocity. Je to těžká práce na udržení pozornosti. Jestli se vaše mysl zatoulá, vaše tělo dělá to samé.
Potom nejde dobře zpívat.
- Nyní stojí Nightwish před nejdelším turné svojí kariéry, které bude trvat rok a půl. Tarja přiznává, že jí budoucnost děsí. Zpěvačka plánovala začít s jógou, aby si udržela čistou mysl.
- Všichni členové ale jistě mají stejné dojmy. Kluci se o mně budou starat.-

Rychlý souhrn
Významné věci alba Once.
1. Wish I Had An Angel(3:48)
Tarja Turunen na albu poprvé křičí. Zpěv byl tak hlasitý, že se zpěvačka přemístila čtyři metry dál od mikrofonu.
2.Creek Mary's Blood(6:59)
Indián John Two-Hawks čte lakotánskou báseň, která je v bookletu přeložena.
3.Dead Gardens(3:38)
Jouni Hynynen z Kotiieollisus navštívil skupinu na jeden výkřik (vocal).
4.The Siren(2:41)
Je to pták? Je to UFO? Je to Mari Kaasinen z Värttinä? Tarja překvapuje zpíváním v ethnickém stylu.
5.Kuolema Tekee Taiteilijan(1:54)
Tuomas Holopainen považuje toto violoncellové sólo vysokým bodem alba.
6.Higher Than Hope(3:13)
Píseň je vyhrazena fanouškovi Nightwish, který zemřel v důsledku rakoviny, v této písni mluví o své nemoci.

Mad'arsko

25. ledna 2010 v 20:48 | thequeenofice.blog.cz |  TT-Videa
Jak tak uvažuju, mohla bych napsat nový článek :D Ale nejdříve vám všem děkuju za vaše komentáře :-*
Žádné Tarjanovinky nečekejte, ale budu se snažit vyhrabat někde nějaké články, rozhovory, recenze, videa apod. aby to tu nestálo ;)
Přidala jsem dvě videa: První | Druhé


Bylo zveřejněno další upoutávka. Také je nové info, že ve sboru bude 30 lidí a v orchestru 40. Více informací najdete u Daniely.
Správně, Enkeli je líná psát to a radši si bude číst rozhovor s Tarjou (který vám tu možná pak, pokud budete hodní a nezapomene na to, hodí..). A pak zase, zase, zase ještě jednou a zase a pořád dokola než se z toho totálně zblázní :D

Romeo ja Julia epilogi Tarja

25. ledna 2010 v 20:38 | tarjaturunen.cz, http://www.tarja.ru |  TT-Videa
Tarja tady zpívá od 0:47 a má úplně úžasný tarjovská hlas!! :-* :-* *IN LOVE* Nečekaně :D A jak mele finsky!! Ááách! Slintám *IN LOVE* *IN LOVE*
Pod perexem najdete finský text a to, co zpívá Tarja je vyznačené kurzívou. Překlad si musíte najít sami :P :D

Devil And Deep Dark Ocean Live

25. ledna 2010 v 20:32 | thequeenofice.blog.cz |  TT-Videa