Září 2009

Tarja v Argentině

16. září 2009 v 18:25 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2000
Zpět v Argentině
Zrozena z oceánu… jako Afrodita
(3.5.2001) Drahý Cesare, píšu, abych ti poděkoval za přidělení možnosti potkat Tarju Turunen, nezaměnitelnou a neuvěřitelnou zpěvačku finské kapely Nightwish. Potkáme se zítra odpoledne. Zeptám se já na otázky ohledně všeho (její návštěvy s Nightwish v naší zemi, vydání Over The Hills And Far Away, DVD, které bude prezentováno v pondělí, její spolupráci s Beto Vazquez a ostatní věci). Potom ti napíšu, jaké to bylo. Gabriel
(4.5.2001) Drahý Cesare, dnešek… nádhera… moc, moc… je tak krásná… dívala se na mě těma modrýma očima… chci jet do Finska… vzpomínky mě matou… ptal jsem se jí… a nevím, možná to setkání bylo dobré… už nerozumím vůbec ničemu… a po tom co jsem s ní mluvil… nic mě nezajímá…

Rozhovor pro Rakousku TV

16. září 2009 v 18:22 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2008
M: ... Pěkný dobrý večer, dnes tu máme mezinárodní popovou hvězdu (pozn.překladatele: popovou?? pán trochu vedle.) Srdečně vítám Tarju Turunen.

T: Moc děkuji.

M: Potěšení na mé straně. Finka objíždějící Evropská podia, takže nyní jsi tedy ve Vídni v Rakousku.

T: Jsem velmi šťastná, že zde mohu být. Je zde spousta finských umělců, kteří jsou mezinárodně úspěšní, jsem na to velmi hrdá. V posledních 5 letech se ve Finsku objevilo hodně je milé být toho všeho součástí.

M: Nejsi v Rakousku poprvé. Jsi již častým hostem a poloviční rakušankou.

T: Ne, ne. Nemůžu být považována za poloviční rakušanku. Ale již jsem zde byla hodněkrát a Vídeň a Rakousko se mi moc líbí. Včera večer jsem přijela a už jsem se byla projít po Vídni, která svítila krásnou architekturou, miluji to tady, je to zde tak pěkné a čisté. Také v zimě by jsem chtěla jet do Rakouska, zalyžovat si, na to se stále těším. (pozn.překladatele: Tarja anglicky říká, že je to v Rakousku na lyžování fantastické)

Venezuela

16. září 2009 v 18:17 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory
V tomto rozhovoru zjistíme, že je Tarja srdečnou královnou ledu, její jednoduchost a sympatičnost (porozumění - pozn.překl.) nás nechá zapomenout na to, že hovoříme s jednou z nejdůležitějších osob ve světě metalu. Když jsme se ptali na různé otázky, objevili jsme stránky umělce, o kterých jsme nikdy neměli ani ponětí a poté nám její manžel, Marcelo Cabuli, prozradil zajímavé detaily, které bychom chtěli sdílet s vámi.

Jak daleko chce Tarja jít se svou kariérou?
Tak daleko, jak budu moci, chci dosáhnout nebes. Nechci si dávat žádné limity a omezení. Ráda čelím výzvám, to je můj celý umělecký pohled na svět. Často riskuji, zkouším najít to nejlepší řešení a pokouším se naučit, co je nejlepší pro mě. Proto si stanovím jako limit nebesa.

Jak jsi dospěla k tomu, že jsi rocková zpěvačka namísto např. operní pěvkyně, protože my tě známe jako operní.
Ano, zpívám také ráda operu, ale to není můj hlavní zájem, zpívala jsem rock a metal s Nightwish po mnoho let. Tenkrát jsem začala opravdu uznávat a mít ráda metal. Poslouchám lehký rock a klasiku. Heavy metal se objevil v mém životě s Nightwish, vždycky jsem měla ráda rock, jistě, ale nejdůležitější věcí je, že miluji, co dělám a čeho mohu dosáhnout kombinováním těchto stylů. Mohu jít na metalový koncert a nebo do divadla na symfonický koncert. Miluji obojí.

Tvé nové album se stalo velmi úspěšným ve Finsku, mělo nějaké speciální uznání?
Všechno bylo velmi hezké, mám platinovou desku ve Finsku a zlatou v Rusku, jsem blízko ocenění v Německu a v Evropě jsou státy, ve kterých se album prodává velmi dobře, jsem s tím velmi spokojená.

Zpíváš písně Nightwish na svých koncertech?
Ano, zpívám jich několik, nemyslím si, že by tu byl nějaký důvod, proč bych to neměla dělat, mimo to, miluji dobu s Nightwish, protože to byla velmi důležitá část mého života.

Rozhovor v Chile

16. září 2009 v 18:11 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2008
T: Ahoj.
R: Ahoj Tarjo.
T: Ahoj, ahoj.
R: Jak se máš?
T: Dobře, děkuji. Právě jsem v Buenos Aires.
R: V Buenos Aires? Ach! Budeme mluvit španělsky nebo anglicky?
T: Anglicky, prosím.
R: Dobře.
T: Citím se bezpečněji když můžu mluvit anglicky.
R: Těšíš se na Tvůj koncert v Chile? Jaké to bylo, když jsi byla poprvé v naší zemi?
T: Ano, Santiago, samozřejmě že si na něj pamatuju, protože jsem se už mnohokrát procházela v jeho ulicích. Bohužel jsem se po vaší zemi nemohla více porozhlédnout, protože jsem byla vždy velmi zaneprázdněná buď klasickými koncerty nebo koncerty s Nightwish. Takže jsem byla vždy jen v Santiagu. Strašně ráda bych se po Vaší zemi více porozhlédla.
R: Cítíš nějakou náklonnost k latinsko-americké kultuře?
T: Ano, samozřejmě. V Buenos Aires mám druhý domov, takže se opravdu cítím, že tam patřím, víte. Už zde žiju 9 let, ale nejsem tady pořád, tak proto mluvím tak špatně španělsky. Opravdu mám velmi ráda latinsko-americké lidi, jejich kulturu, ten pocit z toho, že jsem tady… Hodně lidí z Evropy se mě ptá, jestli se v Americe cítím bezpečně, protože tady nikdy nebyli. A také se mě ptají, jestli lidé z Ameriky nejsou příliš free… a nemůžou mi uvěřit, že Argentinci jsou velmi melancholičtí.
R: Líbí se ti Buenos Aires?
T: Mám Buenos Aires moc ráda. Je tady všude blízko a pořád je tady spousta věcí k vidění. A také spousta koncertů. Ano, mám to tady velmi ráda.
R: Pro ty, kteří tě znají jako zpěvačku klasické hudby - jak probíhal tvůj přechod od klasiky k metalu?
T: Ano, studovala jsem klasickou hudbu. Nejdřív jsem hrála na klavír a potom jsem začala zpívat. S klasickým zpěvem jsem začala v 16. A můj hlas se velmi změnil - stal se silnějším a pak, v malém městě Kitee ve Finsku, kde jsem se narodila byla skupina kluků, kteří mi nabídli, abych s nimi nahrála heavy metalové demo. Ta hudba se mi celkem líbila a tak jsem si řekla proč ne. Nazkoušeli jsme to, a tak jsem nahrála své první demo, které se ještě nedostalo ven, ale po druhém demu jsme se rozhodli nahrát album. A tak jsem s nimi měla první koncert a najednou se nám vše vymklo z rukou. Pro mě bylo ze začátku velmi těžké zpívat s Nightwish, protože jsem se učila klasický zpěv a tak můj hlas v metalové hudbě nefungoval tak, jak bych chtěla. Takže jsem se musela učit, jak zpívat tento styl hudby. Byla to pro mě dlouhá cesta, než jsem se osamostatnila.
R: A máš tak jiné fanoušky…
T: Nikdy jsem nepřemýšlela, že bych se stala zpěvačkou takové hudby. A na metalových koncertech se na mě chodí dívat tolik lidí! Byla skvělá zkušenost být 9 let s Nighwish a poznat tolik zemí, kultur, lidí, které jsem viděla a potkávala a zpívat pro ně. Bylo to velmi pěkné.
R: Už je to více než dva roky co jsi opustila Nightwish. Je něco, co ti z toho období chybí?
T: Když budu upřímná, postrádám koncerty s Nightwish, hudbu - to bylo něco co v Nightwish opravdu fungovalo, problémy byly jinde. Hudba byla ale prostě skvělá. A jsem opravdu šťastná, že je pro mě poslední album s Nightwish, Once, mým nejlepším albem, protože je velmi vyzrálé jak hudebně, tak i vokálně je album uvolněnější. Dobře vyjadřuje i mou připravenost. Na jednu stranu jsem smutná, že to bylo mé poslední album s Nighwish, ale na druhou stranu to byl dobrý konec.
R: Proč ses rozhodla pokračovat s rockem a ne s klasikou?
T: Protože za těch 9 let s Nightwish jsem se hodně vypracovala, byla to dlouhá doba. Před Nightwish jsem studovala pouze klasickou hudbu, ale po tom, co jsem se naučila s Nightwish, o sobě samotné, o svém hlase a o tom co mám ráda, co nemám ráda, rozhodně chci dělat něco, kde uplatním jak mé zkušenosti s klasickou hudbou tak s hudbou, kterou jsme dělali s Nightwish. A to přesně je My Winter Storm. Není to heavy metalové album, má nějaké prvky rocku nebo metalu, který mám ráda, prvky klasické hudby. Takže takhle vypadá to, co si představuju - nechci být jen klasická ani jen heavy metalová zpěvačka.

Argentina (video)

16. září 2009 v 18:09 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2008
R: Jak se máš?
T: Děkuji, dobře.
R: Jak jsi spokojená s MWS?
Tarja: Velmi spokojená. Jsem opravdu velmi šťastná a to i z toho, že moje turné jsou úspěšná. Byl to velmi dobrý začátek mé nové kariéry.
R: Jaké jsou pro tebe koncerty v Argentině?
T: Jsou úžasné, a to jak klasické koncerty, kterých jsem tady měla několik, tak koncerty s Nightwish. A ani nemůžu vyjádřit slovy jak dobře se tu cítím, protože lidé v Argentině jsou prostě skvělí! Opravdu dáváte najevo svou lásku k účinkujícím a je to tady úplně jiné než v Evropě. Věřte mi. Je to úplně jiné než jak to může působit na vás.
R: Co vyjadřují tvé písně?
T: Jsou o mých snech, mých přáních a o tom jak se dívám na život. Jsou velmi otevřené, texty jsou velmi básnické. Nechci jimi vyjadřovat žádné sdělení nebo tak, protože chci aby si lidé četli mé texty a poslouchali mou hudbu a udělali si na písně vlastní názor.
R: Děkujeme, že jsi přišla.
T: Taky moc děkuji za pozvání.


Tarjiny Vánoce

16. září 2009 v 18:08 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2008
"Vztah je nejbezpečnější sít"
9 let s Marcelem a lehká krize třetího věku přinutila Tarju přemýšlet o založení rodiny. "Pravděpodobně nikdy nenastane ta pravá chvíle, když na ni budeš čekat navěky."
Zpěvačka Tarja Turunen je doma v Kuusankoski a je zavalena tolika sněhem, že je pro ni těžké se vůbec dostat ven. Sníh se hromadí úplně všude a chvílemi bývá vypnutá elektřina. Teď je tu aspoň světlo, ale podlahové topení jede neustále.
31 leté sopranistce sněhové závěje nevadí. Sníh pěkně zjemňuje hlas a Tarja spí v tichu malého města tak dobře jak už dlouho nespala. Také její argentinský manžel a manažer Marcelo Cabuli, 39, má sníh rád.
"Marcelo ve Finsku relaxuje. Dokonce i práce je klidnější než na jiných místech. Telefony nezvoní bez přestání."
Marcelo také ví jak se do zimy obléct. Nosí větru odolný kabát, džíny, pořádné turistické boty a čepicí s bambulí nahoře. Vypadá celkem finsky, zvlášt když mu zpod kabátu vyčuhuje barevná mikina a ledvinka. Na jeho chováni není nic agresivně mužského, spíše naopak. Je jednoduché uvěřit, že při prvním "výletu" tohoto páru do sauny měl na sobě trenýrky.
"Marcelo není typický jihoameričan. Argentiňané všeobecně nejsou jako veselí Brazilci, ale spíše melancholici, jako my - Finové. Takže můžu být sama sebou. Možná to je důvod proč jsme neutrpěli žádný kulturní šok."

Tarja se skrývá, aby tvořila

16. září 2009 v 18:01 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2008
Tarjino a Marcelovo manželství vzkvétá

Tarjino první vystoupení ve Finsku bylo již včera v Tavastii v Helsinkách (rockový klub. pozn.překladatele). Ti nejnedočkavější fanoušci čekali před klubem už v průběhu celého dne. Tarja samotná byla šťastná, ale mírně omámená tím vším a také tím, že přijala zlatou a platinovou desku za album My Winter Storm.
-Upřímně, nemyslela jsem si, že na tom bude album tak dobře, protože je to mé debutové album a také nový styl hudby. Jistě, vždycky máte nějakou naději a sny, ale jsem opravdu šťastná (a překvapená), že se to stalo - zářila paní Turunen-Cabuli

Manžel Marcelo Cabuli byl také v Helsinkách s nyní končícím Tajiným Storm in Europe tour. Tarja prohlásila, že je u manžela v dobrých rukou.
-On je bez debat základní častí mého pracovního světa. Všechno je skvělé - děkuje Tarja

Rozhovor 15/06/2008

16. září 2009 v 17:51 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2008


xy: dnes nehraješ ?
t: ne, dnes nehraju. byla jsem zpožděna, chtěla jsem mít pár dní v Londýně a teď se chystám na cestu na Karibské ostrovy - ne na prázdniny - to říkám jen, aby jsi se cítil lip...
Posledně jsme měli velké problémy s letem, byla to opravdu katastrofa, tak doufám, že tentokrát budeme mít větší štěstí.
U nás jsme dostali platinovou desku a v jiných zemích zlatou, například v České republice.
Je to divné, co se to děje. Kazdopádně je to fantastické, nemůžu si stěžovat.
Teď jsem poprvé napsala sama pro sebe písničku. Ne, že bych dřív nepsala, ale teď to bylo to opravdové. Potřebovala jsem názor a pomoc od jiných lidí, od těch, kteří s tímto měli už bohatou zkušenost, slyšet od nich, jak na to a že to dělám dobře. Takže to bylo fajn, že jsem se mohla spolupodílet na napsání cca 8 písniček na moje album + 1 moji vlastní...
xy: máš nějakou speciální oblíbenou píseň ?
t: ano, hodně a ty písničky jsou hodne rozdílné, takže záleží na mých pocitech, náladě, třeba když potřebuju "nakopnout" ráno, to je ta moje další / tmavá stránka - tma, metal a pak krása.
xy: vybrala jsi si také nějakou písničku od Alice Cooper.... T: Ano, písničky od Alice Cooper jsem poslouchala, když jsem byla "mladá". Bylo hodne složité najít píseň, kterou bych mohla předělat, prošla jsem velké množství a žádna se nezdála jako ta pravá, ale Alice Cooper Poison byla ta, kterou jsem hledala. Poslouchala jsem ji pořád. 4x či 5x denně a říkala jsem si, ok, tak tohle to bude.
xy: Když jdeš Tvoji karierou, cover songy jsou to co by jsi chtěla do budoucna dělat ? t:ano, vždycky je tu výzva, kolem je tolik vyborné hudby, umělců. Chtěla bych pořád hledat písně, které vyjadřují mně samou, takže je to vždy výzva.
xy: bude Tvé album "čistě" heavy metalové? Ne, nechci dělat čistě metal, v posledním albu jsou stopy metalu, zvuky, ale není to metal. Nechci se takto "zaškatulkovat".
Temnota je část mne, byla a je část mne už hodně let, a jsem pyšná na to objevit v sobě něco o sobě samé.
Dřív v mém životě nebyl žádný metal a hodně věcí jsem se naučila za 9 let existence skupiny Nightwish, takže teď by pro mne bylo až moc jednoduché začít dělat jen klasickou hudbu nebo jinou podobnou, ale bude to k ničemu, protože to nejsem já.
xy: Hrála jsi v několika live show přes zimu, bylo to protože jsi Ty chtěla nebo kvůli skupině?
t: Protože jsem já chtěla a chci to dělat i do budoucna.
Nekteré písně, které takto live nebyly nikdy hraný nebo jsem na nich dělala už dřív se symfonickým orchestrem nebo jiným typem.Je to fantastické i pro mnoho mých fanoušků
xy: Plánuješ dělat nějaké evropské heavy metalové festivaly se skupinou ?
t: Příští rok. Teď se soustředím na klubové práci, turné po klubech, teď jedeme do Jižní Ameriky a v srpnu od Mexika dolu po Argentinu...úžasné, jsem opravdu velmi nadšena.
xy:Jak se budeš cítit, až budeš s Nightwish na stejném festivalu?
T:No... to bude pěkné.

Rozhovor pro rádio Metalexpress (video)

16. září 2009 v 17:49 | tarjaturunen.cz |  TT-Rozhovory 2005
Reportér: Nejprve bych rád poděkoval za to, že se účastníš vysílání rádia Metalexpress.

Tarja: Není zač, není vůbec zač.

Reportér: Právě jsi se vrátila se svým manželem z Argentiny, měla jsi malou pauzu poté, co se stalo mezi tebou a kluky z Nightwish. Jak se teď máš?

Tarja: No, víte, poslední tři týdny nebyly ze všech částí mého života úplně nejlepšími momenty, myslím tím, že tlak ze strany médií byl opravdu veliký, hlavně ve Finsku. Brala to, celé Finsko to bralo, jako národní katastrofu, po tři týdny toho byly titulky novin plné. No, a když jsem se vrátila do Finska, chtěla jsem to v médiích uzavřít, proto jsem minulý týden v pátek v Helsinkách udělala tiskovou konferenci…uhh… no, rozhodně to pro mě nebyly nejlepší chvíle, na tomto místě jsem se nikdy nechtěla ocitnout. V pondělí jsem také měla tiskovou konferenci v Berlíně, protože je to pro mě velmi choulostivá záležitost, o které již nechci mluvit a není to reklama, kterou bych vyhledávala. No, takže asi tak…

Kde byla chyba?

4. září 2009 v 21:16 | http://bendeov.blog.cz |  NW (Tarja)-Zajímavosti
Předem se omlouvám za případné chyby, už jsem je opravovala, ale je možné, že jsem nějaké přehlédla. Tenhle článek jsem nepsala já, tak nenadívejte, že všechnu vinu shazuji na Tuomase. Ovšem z velké části s tímhle článkem souhlasím!

Když v roce 1996 zakládal neznámý Tuomas Holopainen skupinu, která měla být uskutečněním jednoho velkého snu, na všechny posty dal své přátele. Tehdy nikomu z nich nešlo ještě o peníze a hráli proto, že je to prostě bavilo. Skupina to však neměla jako každý v začátcích jednoduché.
Do složení Tuomase, který začal hrát zkušebně na klávesy, Tarji, mladé slibné vokalistky, studující operní zpěv a Erna, přezdívaného Emppu, na kytaru, přibyl bubeník Jukka, neboť bycí jsou v hudbě téměř nepostradatelné a pro doladění zvuku přišel ještě Sami Vänskä, hrající na basovou kytaru.
Když se jim podařilo v roce 1997 podepsat smlouvu se Spinefarm, mohli mluvit o zázraku. Album, které spatřilo světlo světa na začáku října toho roku dostalo název Angel Fall First ( andělé padají první ) a dokonce se umístilo na 31. místě v prodejnosti.
Ovšem i první koncerty provázeli potíže - Tarja musela studovat a dávala přednost škole před kapelou, Jukka a Emppu byli na vojně.
Přesto záhy vydali nové album Oceanborn. S nímž se také poprvé podařilo prorazit i mimo Finsko. Ovšem ve světě už album takovou popularitu jako doma nemělo. Na soutěži Eurovize skončili druzí a Wishmaster bylo oceněno jako album měsíce.
Ovšem problémy se vyskytovali stále. Při vydání Century Child se projevila poprvé nesourodost skupiny. CD nebylo úspěšné, kritika ho odsoudila snad až příliž brzy a skupině hrozilo, že se rozpadne. Před jeho vydáním Tarja prohlásila, že chce skupinu opustit, protože nestíhá studium. Ovšem po zoufalém neúspěchu alba se rozhodla, že nenechá přátele ve štychu. Sama k tomu řekla : "Jsou to mí přátelé a teď mě potřebují."
U nás se například v časopise Spark psalo, že :"CD neoplývá nápaditou hudbou a nezachrání ho ani cover Fantoma opery, jen Tarja se svým zajímavým hlasem drží skupinu nad vodou a pokud je opustí, bude to pro Nightwish poslední hřebíček do rakve." Přestože album získalo zlatou desku o skupinu, která jej vydala, zájem opadl.
Ovšem v o tři měsíce mladším rozhovoru v časopise Rockhard se zdálo být zase vše v pořádku. Tím, že Samiho vystřídal Marco Hietala ze skupiny Tarot si Nightwish pomohli v hudbě , ale ne u kritiky.
Další problém nastává samozřejmě ve chvíli, kdy skupina absolvujeá turné po Americe.