Prosinec 2008

Klipy, které Češi rádi poslouchají

30. prosince 2008 v 19:27 | sanynka (majitelka blogu) |  NW (Anette)-Zajímavosti

Lidé se rádi baví a relaxují. Nejen k prázdninové pohodě patří dávka správné hudby. Blesk přináší přehled vašich nejoblíbenějších songů.Osmačtyřicetiletý zpěvák Michal David je u českého publika velmi oblíbený. Jeho CD patří u nás k těm nejprodávanějším. Proslavila ho píseň Nenapovídej, se kterou s přehledem zvítězil v soutěži Intertalent. Tento song vynesl Michala Davida mezi hudební idoly. V 80. letech se Michal David stává králem diskoték. Celá řada jeho hitů je oblíbená dodnes. Jeho písně jsou především o lásce, tématu, které je aktuální v každé době. Posuďte sami.

Top 10 nejvyhledávanějších celebrit

28. prosince 2008 v 18:32 | sanynka (majitelka blogu) |  NW (Anette)-Zajímavosti
Našla jsem na www.blesk.cz "Co Čechy na YouTube zajímá"

Blesk.cz přináší první desítku hitů, které si Češi na YouTube pouštějí. A co je paradoxní? Že ani jeden "nej" protagonista není Čech. Není to zarážející?
  1. Nejvíce vyhledávaná je Rihanna. Zaposlouchejte se do songu Live Your Life.
  2. Druhou příčku obsadil Enrique Iglesias s písní Hero
  3. Na třetím místě je Linkin Park s Leave Out All The Rest
  4. Až čtvrtou příčku obsadila nezapomenutelná Madonna, která oslňuje nejen svým zpěvem. Zaposlouchejte se do Give It 2 Me.
  5. Pátá je Hanna Montana s I´ve Got Nerve.
  6. Dobře si vede Avril Lavigne. Poslechněte si od ní He Wasn´t.
  7. Na sedmé příčce je Akon. "Don´t Matter".
  8. Madonna pro nikoho jistě není žádným překvapením, ale že v TOP 10 ocitne i Michael Jackson by asi čekal málokdo.
  9. Na předposledním místě desítky je Nightwish: Amaranth.
  10. Desátý je Eminem:Sing For The Moment.

Osm nejrozšířenějších nesmyslů o spánku

21. prosince 2008 v 19:19 | zdravi.idnes.cz |  Ostatní věci týkající se člověka
Měli byste spát osm hodin v kuse. Ve spánku váš mozek odpočívá. Chrápání je jen kosmetický problém. O spánku koluje spousta zažitých tvrzení, která se ale nezakládají na pravdě. Zjistěte, co o spánku ještě nevíte.
Ve spánku váš mozek neodpočívá, ale zpracovává podněty přijaté v průběhu dne.foto: Profimedia.cz, Profimedia.cz
Ve spánku váš mozek neodpočívá, ale zpracovává podněty přijaté v průběhu dne.
Člověk prospí přibližně třetinu svého života a naše společnost je spánkem přímo posedlá. Řeší se jeho nedostatek, hygiena, poruchy a podobně. Přitom však existuje ještě spousta základních faktů, které o něm neznáte. Tady je osm nejčastějších mýtů:
1. Lidé potřebují spát osm hodin v kuse
Ve skutečnosti jen v naprosté menšině kultur spí lidé osm hodin "v kuse". Například na Bali nebo
Nové Guinei lidé spí tehdy, pokud pocítí aktuální potřebu. Klidně si zdřímnou během dne a v noci jsou potom víc vzhůru. Vědci navíc tvrdí, že do doby, než nastoupila průmyslová éra, byli lidé v západní Evropě zvyklí dělit noc na dvě části. Do postele šli po setmění, spali přibližně čtyři hodiny, pak se na hodinu či dvě vzbudili, pokračovali v práci a pak šli znovu spát. Podle odborníku byly tyto spánkové vzorce v souladu s našimi vnitřními cirkadiálními rytmy.
2. Chrápání není nebezpečné
Pokud je chrápání skutečně jen "kosmetickou" závadou, která znemožňuje klidný spánek ostatním v místnosti, není samo o sobě nebezpečné. Jenže často je chrápání symptomem mnohem horší poruchy, která se jmenuje spánková apnoe. Jde o poruchu spánku, při které se v dýchání objevují dlouhé přestávky vedoucí k zhoršenému okysličení krve. Pokud chrápete, měli byste rozhodně tento problém konzultovat se svým lékařem, aby vyloučil právě
možnost spánkové apnoe.

Čím doma zabíjíte své zvíře

21. prosince 2008 v 19:15 | zdravi.idnes.cz |  Ostatní věci týkající se člověka
Cibuli, hroznové víno nebo čokoládu byste měli v psím jídelníčku vynechat. Obsahují totiž toxiny jejich tělu nebezpečné. Mimoděk jim tak můžete přivodit zažívací potíže a v krajním případě i selhání ledvin.
Na psí organismus působí nejhůře čokoláda na vaření nebo hořká.foto: Profimedia.cz
Na psí organismus působí nejhůře čokoláda na vaření nebo hořká.
Zvířecí metabolismus se od lidského velmi liší. Věc, která působí výborně na člověka, nemusí mít stejný účinek na zvíře. Armáda Spojených států amerických provedla rozsáhlý výzkum, aby zjistila co všechno působí na policejní psy jako jed. Kriminální vyšetřovatelé si chtěli být jisti, že znají všechny možné způsoby, kterými může útočník zneškodnit speciálně vycvičené policejní psy. Zkoumaly se proto i zdánlivě obyčejné věci, od kterých by se potíže neočekávaly.

Aviváž může způsobit i smrt
Mezi suroviny, které ohrožují domácí mazlíčky patří jednak známé věci jako tabák,
alkohol, káva ale také třeba česnek nebo čokoláda. Na psí organismus působí nejhůře čokoláda na vaření nebo hořká. Obsahuje totiž ingredienci zvanou obromin, která je pro psy toxická. Látka ohrožuje zejména nervovou soustavu a srdce. První symptomy provázející otravu čokoládou se objevují do šesti až dvanácti hodin od pozření. Veterináři hovoří především o zvracení, průjmu a zvýšeném močení. Bez pomoci odborníka může zvíře i uhynout. Psím mazlíčkům také rozhodně nenabízejte rozinky, cibuli, avokádo nebo hroznové víno. Tyto potraviny obsahují toxiny, které mohou u zvířete způsobit selhání ledvin a zažívací obtíže.
Má-li pes či kočka přístup do koupelny, vězte že i zde se pro ně nachází nebezpečné látky. Schovávat byste před zvířaty měli prací prášky a různé druhy aviváží, které mohou vonět sladce a lákat tak zvědavá zvířata. Pokud je ovšem stráví, vyvolávají zažívací potíže, podráždění tlamy, jazyka a dokonce i smrt. Na první pohled nevinná ústní voda s obsahem borové vody je pro domácí zvířata extrémně nebezpečná. I dětem vysvětlete, že čistit zvířecí tlamu s dezinfekcí určenou pro lidi může skončit smrtí zvířete. Ústní vodu nechávejte mimo dosah zvířat, protože už jen samotný zápach na ně může působit záporně.

Nebezpeční mazlíčci: která zvířata ohrožují vaše zdraví

21. prosince 2008 v 19:14 | zdravi.idnes.cz |  Ostatní věci týkající se člověka
Chov jakýchkoli zvířat s sebou vždycky nese určitou míru rizika.foto: Profimedia.cz
Chov jakýchkoli zvířat s sebou vždycky nese určitou míru rizika.

Salmonela, vzteklina, papouščí nemoc i tuberkulóza. To jsou jen některé z mnoha nemocí, které lze chytit od exotického tvora chovaného v domácnosti. "Želvy jsou hotové továrny na salmonelu, ostatně jako všichni plazi," varuje americký pediatr Larry Pickering. "Mohou nakazit i děti, které tato zvířata chovají," dodává. Ve studii otištěné v Journal of the American Academy of Pediatrics Pickering uvádí i čísla: Jedenáct procent případů salmonely u dětí má původ ve styku s ještěrkami, želvami a dalšími plazy. V sedmdesátých letech prý malé želvy způsobily v USA sto tisíc případů salmonely. Zákaz prodeje želv s krunýřem menším než deset centimetrů coby mazlíčků zabránil nejméně sto tisícům případů onemocnění ročně, informuje i Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci.


Spoluautor studie Joseph Bocchini z Louisiana State Univerzity v Shreveportu připomíná rizika nákazy chlamydií od papoušků či jiných exotů. "Když mám v
ordinaci dítě s netypickými dýchacími potížemi, první, co se ptám, zda doma chovají ptáka," říká. Tzv. papouščí nemoc se přenáší převážně vdechnutím infikovaného prachu z peří nebo z výkalů ptáků.
Pickering zmiňuje, že nedávno ošetřoval dítě, které se nakazilo salmonelou od ochočeného leguána. Od křečků a jiných hlodavců mohou děti chytnout průjmy, horečky, žaludeční křeče, jsou přenašeči tularemie a zápalu plic. Studie amerických pediatrů varuje, že divoce žijící hlodavci bývají rovněž přírodním rezervoárem moru a jsou známy případy nákazy při poštípání infikovanými blechami žijícími na hlodavcích. Jako další příklad možné nákazy vědci uvádějí opice - třeba makakové jsou nositeli nebezpečného herpes B viru.
I když chov domácích mazlíčků může dětem přinést mnoho dobrého, je třeba vědět i o rizicích, která ze sdílení domácnosti s exotickými zvířaty vyplývají, zdůrazňují američtí pediatři. Rodiny s dětmi do pěti let věku by se měly těmto exotickým mazlíčkům úplně vyhýbat, doporučují. Každý ví, jak často si malé děti strkají ruce do pusy - třeba jen okamžik poté, co se dotýkaly svého zvířecího miláčka, nebo se s ním dokonce pusinkovaly.

Tarja zpívala česky!!

21. prosince 2008 v 19:11 | sanynka (majitelka blogu) |  TT-Videa
Našla jsem video, kde Tarja zpívá česky. Konkrétně písničku z Rusalky o měsičku. Myslím, že je fakt dobrá, protože čeština je těžkej jazyk a ona to zvládla na výbornou. I když místo "s" říká "š" ale to se ztratí... Tadyk máte to video: