Červenec 2008

Lidská psychika

24. července 2008 v 0:00 | sanynka (majitelka blogu) |  Ostatní věci týkající se člověka
Lidská psychika je skutečně obecný pojem. Zjednodušeně řečeno se jedná o chování daného jedince, jeho reakce na podněty, schopnosti překonávat nejrůznější problémy a úskalí a podobně. Vědou, zabývající se právě lidskou psychikou je psychologie, v krajních případech i psychiatrie. Psychologie je velmi lákavý obor, pokud chcete být neustále v kontaktu s lidmi, ale musíte být připraveni na permanentní přísun negativních informací a dalších problémů, ze kterých se Váš klient potřebuje vypovídat, a občas i poradit. Psychiatrie je samozřejmě taktéž zajímavá věda, ale zabývá se těžšími případy, lidmi s psychickými poruchami apod.
Jak už bylo řečeno, lidská psychika je skutečně široký pojem. Je částečně dědičná, částečně získaná zkušenostmi, ovlivněná vnějšími i vnitřními impulsy. Liší se z člověka na člověka, žádní dva lidé nejsou stejní, byť si mohou být velmi podobní, například v rodině. Lidé spolu mohou být tak dlouho, až se z toho začnou chovat velmi podobně, aniž by si to uvědomovali. Lidská psychika má mnoho úskalí, až se člověk občas podivuje nad svými reakcemi. V (nejen) poslední době se spekuluje o rozdílech mezi mužským a ženským mozkem. Spekulací je skutečně mnoho, ale spousta skutečností je samozřejmě dokázaných. Fakt, že ženský mozek dokáže obě hemisféry 'propojit' lépe než mužský, a proto ženy dokáží lépe spojit city a rozum, není jen předsudkem. Však zkuste porovnat nějakého muže a ženu ve vašem okolí - a uvidíte. Ženy míchají city a rozum neustále dohromady, chtějí citové věci vyřešit rozumem a občas i naopak. Nepotřebují problém vyřešit, ale donekonečna řešit. Zato muži to mají přesně naopak. Rozum a city striktně oddělují a veškeré problémy a komplikace chtějí mít co nejrychleji vyřešeny. Psychologové samozřejmě rozdělují lidi podle různých psychologických typů a dělení. Asi nejužívanější je dělení extrovert vs. introvert. Extrovert je člověk, který má potřebu být neustále v kontaktu s lidmi a introvert je zase uzavřený samotář. Další dělení může být třeba na sangvinika, cholerika, flegmatika a melancholika. Sangvinik je extrovertní osoba plná elánu, cholerik je tzv. nervák, který se lehko naštve, flegmatik je osoba, které je tak nějak všechno jedno a ke spoustě věcí přistupuje laxně a melancholik je zamyšlená introvertní osoba, která se stále hrabe ve svých problémech a je zalezlá ve svém vlastním světě. Většina lidí ovšem není vyhraněný typ, ale mix dvou či více.lidske.cz

Jedu pryč!

23. července 2008 v 14:39 | sanynka (majitelka blogu) |  →Novinky←
Ahoj!!
Zítra odjíždím na tábor do Koryčan! Nedivte se prosim že tu nebudou přibývat žádný články. Mno... možná si to ještě rozmyslím a nějaký nastavim abyste měli co číst! No uvidíme :) Co jinak lidičky, jak se máte a co děláte? Jak si užíváte prázky? No já celkem v pohodě. Klídek, žádná škola... Vízo taky ušlo :)
Papa a mějte se Fanfárově! :)

Kupujete balenou vodu? Jen plýtváte penězi

18. července 2008 v 15:05 | sanynka (majitelka blogu) |  Zdraví člověka a vše kolem
Voda z kohoutku prokáže vašemu zdraví úplně stejnou službu jako balená voda.Vodu z kohoutku zásadně nepijete? Potom jste skočili na reklamní kampaň a odevzdáváte peníze do kapes výrobců balených vod. Nicméně úplně zbytečně. Balené vody totiž nejsou zdravější, bezpečnější nebo chutnější než voda z kohoutku.
Kupujete si výhradně balené vody a jste přesvědčení, že tak prokazujete svému zdraví obrovskou službu. Zapomeňte na to. Výzkumy dokazují, že balené vody vyjdou z hlediska zdraví a bezpečnosti nastejno jako voda z kohoutku. Benjamin Grumles z americké Environmental Protection Agency, kterého oslovil magazín Newsweek, k tomu říká: "Představa, že balená voda je bezpečnější a prospěšnější než voda z kohoutku, je pouhou pověrou."
Tento trend ve světě odstartovala nejspíš minerálka Perrier. Jejím výrobcům se podařilo přesvědčit zákazníky, že značková balená voda je pro jejich život nezbytná. Další značky se připojily a v současné době je nejprodávanější vodou na světě Evian. Obchodem s minerálním, stolními a dalšími balenými vodami protékají obrovské peníze a stále vzkvétá.
Jak to, že jsou lidé schopni zaplatit horentní částky za něco, co mohou mít i zadarmo? Experti tvrdí, že jde pouze o šikovně udělanou reklamu a lidé platí pouze za značku.
Zdravější? Nesmysl
Magazín ABC News udělal loni průzkum mezi svými čtenáři a ptal se, proč kupují balené vody. Nejčastější odpovědí bylo, že jim chutná víc než obyčejná voda z kohoutku. Navíc lidé často věří, že balená voda je zdravější a bezpečnější než voda z kohoutku, kterou považují za nezdravou a potenciálně
závadnou. Je to pravděpodobně tím, že pokud se člověk podívá na složení balené vody, může snadno nabýt přesvědčení, že obyčejná voda z kohoutku nemůže být zdravá. To ale není pravda.

V nedávném výzkumu nabrali vědci vzorky pěti světově nejznámějších značek balených vody a vody z kohoutků a pítek v New Yorku. Všechny vzorky potom odeslali na mikrobiologickou analýzu. Testovala se zejména přítomnost choroboplodných zárodků, například bakterie e. coli. Analýza prokázala, že mezi balenými vodami a vodou z kohoutku není v tomto
směru vůbec žádný rozdíl.
"Vědecké testy prokázaly, že voda z kohoutku je pro naše zdraví stejně dobrá jako balená voda, která ovšem stojí v průměru pětsetkrát víc," říká doktor Stephen Edberg z Yale University. "Rozhodně nemohu říci, že by balená voda byla bezpečnější než voda z kohoutku. Obě mají na lidské zdraví naprosto stejný vliv."
Stejná chuť
Argumentujete tím, že vám balená voda víc chutná? A jste si tím opravdu jistí?
Etikety na lahvích balených vod vyvedené v lákavých barvách vás sice přesvědčují, že jde o něco naprosto speciálního, ale tak to vůbec být nemusí. I když je na obrázku pohoří, ledovec nebo minerální pramen, nemusí to ještě nutně znamenat, že voda odtud skutečně pochází, a už vůbec to nemá žádný vliv na její chuť.
Když magazín ABC News udělal mezi svými čtenáři test a dal jim ochutnat pět balených vod nejrůznějších značek a vodu z kohoutku, dospěl k zajímavým výsledkům. Cílem bylo zjistit, jestli jsou lidé schopni postřehnout rozdíl mezi jednotlivými vodami. Případně zda budou stále preferovat svou oblíbenou značku.
Mnoho z účastníků experimentu označilo sama sebe za náruživé konzumenty balené vody. Mnozí z nich před experimentem tvrdili, že voda z kohoutku není tak dobrá jako balená a že jim nechutná.
Účastníci experimentu hodnotili samozřejmě neoznačené vzorky vody, které měli označit jako špatné, průměrné nebo dobré. Voda z kohoutku z testu vyšla velmi dobře. Chutnala i lidem, kteří původně tvrdili, že ji nemají rádi.
Pokud neviděli respondenti značku vody, nebyli schopni určit, která je ta jejich oblíbená. A už vůbec při hodnocení chuti nezáleželo na tom, kolik která balená voda stála. Bodovaly i levné značky, zato nejdražší voda v experimentu - Evian - zcela propadla.

Pravda a mýty o Coca-Cole: minci ani zuby nerozpustí

18. července 2008 v 15:00 | sanynka (majitelka blogu) |  Zdraví člověka a vše kolem
Coca-Cola prý dokáže rozpustit minci, zuby, nehty a vlastně cokoli.Žádný nápoj na světě není opředen tolika mýty, pověrami a polopravdami jako Coca-Cola. Čtěte, které z nich jsou založeny na pravdě a které jsou jen výmyslem.
Tvrzení č. 1: Coca-Cola dokáže rozpustit minci.
Cola sice obsahuje kyselinu citronovou a fosforečnou, jejich koncentrace v nápoji je však tak malá, že vám skutečně nemůže rozleptat výstelku žaludku ani rozpustit jakýkoli předmět. Nechte ji ve sklenici přes noc a zjistíte, že nerozleptá minci, nehet, ba ani mouchu, kterou do ní ponoříte. Je to ostatně logické; Cola je skladována a dodávána v tenkých hliníkových plechovkách a měkkých plastových lahvích. Jak by tyto
obaly mohly odolat, kdyby měla skutečně tak destruktivní sílu, jaká se jí připisuje?
Tvrzení č. 2: Coca-Cola má povzbuzující účinky.
Když se Cola začala v roce 1885 prodávat, byla inzerována jako lékařsky ověřený posilující nápoj. Tvrdilo se, že kombinace extraktu z listů koky, koly a sodovky má úžasné stimulující účinky. Nicméně na počátku dvacátého století získal kokain špatnou pověst. Množství extraktu z koky bylo nejprve snižováno a od roku 1929 se při výrobě úplně přestal používat. Současný recept na colu je dobře střeženým tajemstvím, ale stimulující složku nahradila nejpopulárnější droga na světě: kofein.
Tvrzení č. 3: Coca-Cola způsobuje pálení žáhy.
Při refluxu se žaludeční obsah vrací do spodní části jícnu a zase zpět do žaludku. V jícnu pak cítíte pálení. Je to dáno tím, že natrávená potrava se již smíchala s kyselými žaludečními šťávami. Místo aby se posunula dál do střev, vrací se zpět a v podstatě rozežírá sliznici jícnu.
"Jakákoli tekutina naopak může při refluxu jícnu neboli pálení žáhy pomoci. Omyje totiž tkáň jícnu, a vyčistí ho tak od kyselin," říká Anthony Starpoli z městské nemocnice v New Yorku, kterého oslovil zpravodajský server msn. "Nicméně pokud se podíváme na složení coly, první, čeho si všimneme, je vysoký podíl kyselin. Ten je dokonce jeden z nejvyšších, jaký se v potravinách a nápojích vůbec vyskytuje. Pak tu máme kofein, který sám o sobě sekreci žaludečních kyselin podporuje. A nakonec oxid uhličitý, který reflux zhoršuje."
Doktorka Felice Schnoll-Sussmanova z New York Presbyterian Hospital vysvětluje, že náš trávicí trakt zvládne zpracovat jen určité množství kyselých dráždidel. "Pokud však dochází k většímu počtu těchto dráždivých podnětů, například v důsledku nevhodného životního stylu, kouření, stravy a podobně, jícen je nezvládá korigovat a může dojít k jeho závažnému poškození."
Tvrzení č. 4: Coca-Cola rozpouští zuby.
Tato pověra pravděpodobně pramení z
jiného tradované historky, že totiž cola rozpustí prakticky veškeré předměty, které v ní necháte ponořeny po dobu čtyřiadvaceti hodin. Zuby jsou v ústech neustále omývány slinami, které jsou nezbytné pro jejich zdraví. Protože právě sliny pomáhají neutralizovat nejen například kyselinu obsaženou v cole, ale i kyseliny, které vznikají působením bakterií v našich ústech. Když člověk pije colu, jeho zuby jsou vystaveny pouze na krátkou dobu působení malého množství kyseliny. Navíc má podobný účinek jakýkoli jiný kyselý nápoj včetně ovocného džusu. Záleží tedy spíše na úrovni naší ústní hygieny, než na tom, jestli vypijeme o sklenici coly denně víc.
Tvrzení č. 5: Coca-Cola způsobuje selhání ledvin.
Ačkoli pověry tvrdí, že kojící matky, které mají velkou spotřebu coly, mají velkou pravděpodobnost, že zemřou na selhání ledvin, není to pravda. Cola není ani příčinou ledvinových kamenů. Hlavní příčinou vzniku ledvinových kamenů je naopak neadekvátní příjem tekutin. Naprostá většina případů ledvinového selhání je potom zapříčiněna komplikacemi diabetu a vysokého krevního tlaku. Cola ani žádný jiný nealkoholický nápoj neobsahuje substance, které by jej mohly způsobit.

Dalších 8 pověr

Co ještě koluje o cole.
1. Postavičku Santa Clause vymyslela Coca-Cola.
2. Když budete aspirin zapíjet colou, rychleji vyrostete.
3. Recept na Coca-Colu znají jen dva lidé z vedení společnosti. Každý z nich přitom vlastní jeho polovinu.
4. Coca-Cola byla původně zelená.
5. Společnost Coca-Cola ovládají mormoni.
6. Když se logo firmy zrcadlově převrátí, obsahuje antiislámské heslo.
7. Coca-cola je výborný čistič na záchody a domácí spotřebiče.
8. V logu coly je zakódován vzkaz pro uživatele kokainu.

Video: Vydejte se objevovat tajemství lidského mozku

18. července 2008 v 14:58 | sanynka (majitelka blogu) |  Zdraví člověka a vše kolem
Mozek je odjakživa předmětem zkoumání a zájmu vědců.Mozek je nejsložitějším orgánem v celé přírodě. Podívejte se, jak funguje zevnitř. Unikátní záběry z DVD o lidském těle vás provedou tajemstvím vnímání zvuků či obrazů.

Video je TADY

Lidé jsou mozkem fascinováni už několik staletí a snaží se zjistit, jak vůbec funguje a jaká tajemství skrývá. Dnešní přístroje dokáží určit, které oblasti mozku slouží ke zpracování kterých informací.
Je tak například zřejmé, kde mozek zpracovává zvuky, kde vnímá melodii nebo rytmus. Vědci také zjistili, že celou jednu čtvrtinu velkého mozku zaměstnává vidění.
zdravi.idnes.cz

12 nejšpinavějších míst, kde číhají bakterie

18. července 2008 v 14:52 | sanynka (majitelka blogu) |  Zdraví člověka a vše kolem
Tlačítka bankomatu jsou ideálním místem pro mikroby. Příliš často se totiž nemyjí.Víte, že se můžete nakazit z kabelky, bankomatu či kuchyňské linky? Přečtěte si seznam nejšpinavějších míst, s nimiž se pravidelně setkáváte.
Ačkoli máme k dispozici a každodennímu použití celou řadu čističů a saponátů, některé bacily přežívají i na místech, kde byste je vůbec nečekali. Server msn.com sestavil ve spolupráci s lékaři a dalšími odborníky žebříček nejšpinavějších míst z našeho okolí. Při jeho čtení si uvědomte, že přibližně 80% infekcí se šíří ze špatně umytých rukou.
1. Kuchyňská linka
Kuchyňské linky a zvláště pak jejich pracovní plocha jsou špinavější než většina koupelen a toalet. Nachází se tam totiž přes čtvrt milionu bakterií na jednom čtverečním centimetru. Navíc si k tomu připočtěte bakterie, které se nachází na tak vyhlášených místech, jako je
houba na mytí, dřez a kohoutky.
Snižte riziko: Umývejte pracovní plochu a dřez poté, co na nich připravíte jídlo a zvláště pokud pracujete se syrovým masem, zeleninou či ovocem. Po manipulaci s nimi byste si měli mýt ruce v teplé mýdlové vodě po dobu minimálně dvaceti sekund. Houbičku na mytí můžete jednoduše dezinfikovat, pokud ji přidáte do myčky na nádobí ve fázi vysoušení. Tak se zbavíte 99 % bakterií.
2. Toalety v letadle
Není překvapivé, že spousta mikrobů se nachází na veřejných toaletách a umývárnách, ale experti zjistili, že největší množství jich je na toaletách v letadlech. Testy dokonce prokázaly častou přítomnost E. coli na kohoutcích a madlech. Je to údajně způsobeno skutečností, že na toaletách v letadle je velmi málo místa, a je proto obtížné umýt si v malém
umyvadle dokonale ruce po vykonání potřeby.
Snižte riziko: Sedátko toalety vyšlo v testech překvapivě dobře, ale stejně ho pokryjte papírem, než ho použijete. Po použití toalety si umyjte a důkladně vysušte ruce. Toaletu přiklopte ještě předtím, než spláchnete.
3. Mokré prádlo
Kdykoli vyndaváte mokré prádlo z pračky, jste ohroženi potenciální nákazou E. coli. Stačí jeden špinavý nátělník, aby se bakterie rozšířila na celý obsah pračky.
Snižte riziko: Nastavte pračku na co nejvyšší teplotu a bílé prádlo perte dohromady s bělidlem. Mokré prádlo vyndejte z pračky okamžitě po vyprání, aby bakterie neměly šanci rozmnožit se. Spodní prádlo perte odděleně (na jedněch špinavých kalhotkách či trenýrkách je přibližně půl gramu fekálií) a sušte nejméně 45 minut v sušičce, pokud ji používáte. Po věšení prádla si vždy umyjte ruce.
4. Veřejná pítka
Provedené testy ukázaly, že veřejná pítka jsou přímo semeništěm nejrůznějších bakterií a bacilů. Při stěrech bylo objeveno od šedesáti tisíc po téměř tři miliony bakterií na jednom centimetru čtverečním.
Snižte riziko: Nejjednodušším a nejlepším řešením je mít po ruce dostatek tekutin, abyste nebyli na používání pítek odkázáni.
5. Držátka nákupních vozíků
Sliny, bakterie a fekálie; to jsou jen některé ze substancí, které se nacházejí na držadlech nákupních vozíků. Na nich se bakteriím mimořádně daří, protože se jich každý den dotýkají desítky lidí. Mnozí z nich se předtím dotkli syrových
potravin, v nichž řada bakterií přežívá.
Snižte riziko: Před použitím otřete držadlo nákupního vozíku papírovým ubrouskem a po jeho použití si vždy umyjte ruce.
6. Bankomaty
Infekci můžete chytit i při výběru peněz z bankomatu. Podle výzkumů je na tlačítkách bankomatu víc mikrobů než ve většině veřejných umýváren. Bankomaty se totiž myjí jen občas, ale za den na něj sáhnou desítky lidí. Naprosto ideální kombinace pro množení bacilů.
Snižte riziko: Po použití bankomatu si vždy umyjte ruce.
7. Vaše kabelka
Nedávné studie zjistily, že většina dámských kabelek má na svém dně desítky tisíc bakterií, v některých případech dokonce překročil jejich počet milion. Stěry ukázaly přítomnost bakterie Pseudomonas (která způsobuje oční infekce), stafylokoka zodpovědného za kožní infekce, také salmonelu a E. coli.
Snižte riziko: Místo, abyste pokládala kabelku na podlahu, pověste ji. To se týká především veřejných toalet. V žádném případě ji nepokládejte na kuchyňský pracovní stůl. Pokud možno si nekupujte látkové kabelky, na nichž se bakteriím daří lépe než na umělém či koženém povrchu.
8. Dětská hřiště
Jen málo míst je tak špinavých jako
dětská hřiště. Když vědci dělali analýzu vzorků, našli krev, hlen, sliny a moč. Zkombinujte tyto nálezy se skutečností, že děti dávají prsty do pusy a nosu prakticky nepřetržitě, a vyjde vám míra rizika.
Snižte riziko: Noste v kabelce dezinfekční ubrousky nebo gel a několikrát za den s nimi očistěte svému dítěti ruce, zvlášť předtím, než bude svačit. Choďte na hřiště za slunečných dnů: sluneční ultrafialové záření je velmi efektivním dezinfekčním prostředkem. Většina mikrobů v horkém a suchém prostředí dlouho nepřežije.
9. Cvičební podložky a posilovací stroje
Na jógových podložkách a strojích v kardiozóně (zóna zaměřená na aerobní aktivity, nikoli jen na posilování) byl při testech opakovaně nalezen stafylokok odolávající antibiotikům. K přenosu může dojít, pokud stroj nebo podložku použijete krátce po infikovaném člověku.
Snižte riziko: Otřete stroj antibakteriálním ubrouskem před tím, než jej použijete, nebo si vezměte rukavice. Noste si na cvičení vlastní podložku, nebo na ni alespoň dejte svůj ručník. Samozřejmostí po každém cvičení je sprcha a použití mýdla.
10. Vaše vana
Jakkoli se to může jevit nesmyslné, je to pravda. Místo, kam se chodíte mýt, je samo o sobě značně špinavé. Studie prokázaly, že poměrně často se v nich nachází stafylokok, častá příčina kožních infekcí. Přítomen byl v 26% testovaných van, ale například jen pouze v 6% odpadkových košů. Na čtverečním centimetru vany se nachází přes 50 000 bakterií. Bacily a viry, které si smyjete z těla, mají ve vlhké vaně ideální prostředí k
růstu a množení.
Snižte riziko: Jednou týdně umyjte vanu dezinfekčním prostředkem a vytřete dosucha. Ve vlhkém prostředí se mikrobům daří lépe. Pokud vanu použila nemocná osoba, zvláště pak člověk s kožní infekcí, je potřeba dezinfikovat vanu po každém použití.
11. Váš telefon v kanceláři
Na
kancelářských telefonech, které sdílí víc lidí, se nachází víc než 25 000 mikrobů na centimetr čtvereční a stejný počet jich je i na vašem pracovním stole, klávesnici a myši. Telefony jsou pro nákazu ideální, protože ruce jsou při jeho použití v těsné blízkosti úst.
Snižte riziko: Jednoduše přetřete jednou denně stůl, klávesnici, sluchátko a myš antibakteriálním ubrouskem.
12. Hotelové dálkové ovládání
Co uděláte jako první, když se svalíte do hotelového křesla? Pokud se chováte jako většina lidí, sáhnete po dálkovém ovládání a zapnete televizi. Totéž už ale udělaly stovky hostů před vámi. Nedávná studie testovala povrchy různých předmětů v hotelovém pokoji poté, co v něm přenocovaly osoby nemocné chřipkou. Bacily se našly na ovládání, klikách dveří, vypínačích a vodovodních kohoutcích.
Snižte riziko: Před použitím těchto kritických míst je otřete antibakteriálními ubrousky, které významně sníží riziko přenosu infekce.

6 nejnebezpečnějších věcí ve vašem domě

18. července 2008 v 14:50 | sanynka (majitelka blogu) |  Zdraví člověka a vše kolem
Nejčastější popáleniny od žehliček jsou v oblasti rukou.Většina z nás má svůj byt či dům skvěle zabezpečený zvenčí, ale jen málokoho napadne, že to největší nebezpečí na nás číhá právě doma. Které spotřebiče nás ohrožují nejvíc?
Podle studie uskutečněné na univerzitě v Severní Karolíně zemřelo jen ve Spojených státech v průběhu minulých sedmi let přes osmnáct tisíc lidí v důsledku zranění v domácnosti. Každoročně je potom ze stejného důvodu na lékařské pohotovosti ošetřeno dvanáct milionů osob.
Server Sixwise sestavil na základě statistik o zranění, úrazech a nehodách v domácnosti žebříček domácích spotřebičů, které jsou z tohoto hlediska nejnebezpečnější.
1. Radiátory a topení
Ve Spojených státech jsou radiátory a topení každoročně příčinou 21 800 domácích požárů. V jejich důsledku zemře kolem tří set osob ročně. Další nehody spojené s topením zahrnují úniky plynu, otravu, popálení a elektrický šok. Přitom vyhnout se krizovým situacím je poměrně jednoduché:
Topení musí být v dostatečné vzdálenosti od zdí,
postelí, oblečení i zvířat.
Vypínejte topení, když opouštíte byt nebo jdete spát.
Nikdy nenechávejte přenosné topení bez dozoru.
Nikdy na topení nesušte ponožky či rukavice.
2.Plynové a elektrické vařiče/trouby
Nikdy nenechávejte plynové (či elektrické) vařiče a trouby bez dozoru.
Vaření je totiž jednou z hlavních příčin domácích požárů a popálenin. Příčinou jsou přitom relativně nenápadné příčiny. Při vaření byste se měli vždy ujistit, zda jsou plotýnky a varná deska čisté a nejsou na nich drobky jídla, které jsou častou příčinou požáru. Statistiky také jasně varují před utěrkami položenými v blízkosti vařiče či trouby.
3. Sušičky prádla
Jak často čistíte prachový
filtr ve vaší sušičce? Je to sice zdánlivě nenápadné opomenutí, nicméně statistiky dokazují, že jde o velmi častou příčinu domácích požárů. Například jen ve Spojených státech je každý rok kolem 15 500 požárů a deseti úmrtí spojeno se sušičkami prádla.

4. Elektrické mixéry
Ačkoli by se mohlo zdát, že všem svéprávným osobám je jasné, že strkat prsty do běžícího mixéru není dobrý nápad, podle statistik patří zraněním způsobeným elektrickými mixéry a šlehači čtvrté místo. Pokud do nich lidé nestrkají přímo prsty, jsou to lžíce či jiné kuchyňské nádobí, které se zcela logicky vymrští a jsou příčinou především zranění obličeje.
5. Žehličky
Podle statistik se 74 % dětí o žehličku popálilo v situaci, kdy byl na blízku někdo dospělý. Michael Carius, vedoucí pohotovosti v Norwalk Hospital v Connecticutu, k tomu říká: "Nejčastěji jsou popálené ruce, protože dítě na žehličku záměrně sáhne. Většinou jde přitom o popáleniny druhého stupně, při kterých vznikají puchýře. Ačkoli tyto popáleniny samy o sobě nejsou až tolik nebezpečné, mohou se stát zdrojem infekce či nadměrného jizvení, které se může odrazit v omezení funkčnosti kloubů a podobně."
6. Myčky nádobí
Myčky nádobí představují nebezpečí zvláště pro děti. Horká voda, ostré kuchyňské nástroje a mnoho pohyblivých částí, na něž děti rády sahají, jsou příčinou mnoha tisíc zranění ročně. Pokud máte malé děti, nikdy nenechávejte běžící myčku bez dozoru.
zdravi.idnes.cz

Nesedí vám boty? Nechte si ořezat nohy!

17. července 2008 v 15:57 | sanynka (majitelka blogu) |  Zdraví člověka a vše kolem
Světem se začíná šířit nová děsivá móda. Ženy si nechávají od plastických chirurgů zkracovat chodidla, upravovat jejich tvar a osekávat články prstů u nohou. Důvod? Chtějí se vejít do módních bot.
Jakkoli se to může zdát neuvěřitelné, za odstartováním tohoto trendu stojí pouze a jen módní boty. Zvláště pak modely z dílny Manolo Blahnik a Jimmy Choo, které sice mezi ženami slaví obrovský úspěch, ale jejich nedostatkem je skutečnost, že jsou pro většinu žen nenositelné. Mají totiž příliš vysoké podpatky a jsou konstruované na nadprůměrně úzké chodidlo.
A tak především ve Spojených státech slaví poslední roky mimořádný úspěch odvětví plastické chirurgie, které se zabývá tvarováním, zkracováním a zužováním chodidel. Cílem je lepší vzhled chodidla a lépe padnoucí módní boty. Nic ale není zadarmo.
Permanentní bolest
Před svatbou své dcery navštívila Sherre Reese, kterou vyzpovídal The New York Times, plastického chirurga s tím, že chce upravit tvar chodidel. "Můj ortoped mi totiž několik
let předtím zakázal nosit vysoké podpatky a já jsem si zkrátka nedokázala představit, že půjdu ve svatebním průvodu v žabkách," říká šedesátiletá učitelka.
Cílem operace měla být úprava chodidla a narovnání vbočeného palce, výsledky operace však byly katastrofální: "Bolest se rozšířila do celých nohou a už nikdy jsem se jí nezbavila. Nejenže jsem nemohla nosit podpatky, ale najednou jsem nemohla chodit v podstatě v ničem. Je to stejný pocit, jako by mi nohy od kotníků dolů odumřely."
"Trend upravování chodidel je strašlivý," říká doktor Rock Positano, ředitel Hospital for Special Surgery v Manhattanu. "Čekárny ortopedů a podiatrů se plní ženami zmrzačenými nepovedenými chirurgickými zákroky chodidel. Výsledkem zákroků, které měly původně pomoci zlepšit vzhled chodidel a dostat je do módních bot, jsou infekce, otoky, permanentní bolest, ale i ztráta stability při chůzi."
"Plníme jen ženské sny"
"Je neomluvitelné, pokud lékař upraví chodidlo jen proto, aby se jeho klientka vešla do boty od Jimmy Choo," říká Sharon Dreebenová, plastická chiruržka.
Na druhou stranu má tento typ zákroku i mnoho zastánců mezi odborníky. "Boty jsou stále nepostradatelnějším módním doplňkem a některé ženy jsou do nich ochotné investovat skutečně velké finanční částky," říká doktorka Suzanne M. Levinová, podiatrička a zastánkyně tohoto typu zákroků.
"Spousta žen zjistí, že vysoké podpatky jim dodávají na přitažlivosti a zvyšují jim sebevědomí. Je jen logické, že se nechtějí smířit s tím, že by měly doživotně nosit jen tenisky. Já pouze plním jejich sny a přání. Na tom není nic špatného."
Deformace z bot
Deformace chodidel z
estetických důvodů jsou známé už několik staletí. Například chodidla čínských holčiček byla dlouho bolestivě podvazována, aby se docílilo co nejmenší velikosti. Drobná chodidla byla totiž považována za znak krásy a ušlechtilosti.
Ve Spojených státech i západní Evropě jsou vysoké podpatky už po desetiletí módním trendem. Jsou považovány za přitažlivé a sexy; a to i přesto, že nemusí způsobit jen vážné deformace chodidla, ale ublížit mohou i kolenům, pánvi, zádům a ramenům.
Není to přitom jen výška podpatků, která může vést k poškození. V roce 1991 byla ve fakultní nemocnici v New Yorku provedena studie, která zjistila, že devadesát procent žen často nosí boty o jedno či dvě čísla menší nebo boty příliš úzké. O dva roky později stejný tým provedl další výzkum, při kterém se zjistilo, že osmdesát procent žen žádajících o plastickou operaci chodidel uvádělo, že jejich boty jsou příliš úzké.
Úzké boty přitom mohou být příčinou vybočení palce, nevratně mění tvar kostí, způsobují mozoly a otoky kloubů. Mozoly na nohou má čtyřiadevadesát procent žen. Permanentně pokrčené prsty v módních úzkých botách mohou být příčinou či zhoršovat takzvané kladívkové prsty, kdy je prst permanentně vtočený dovnitř. Nevzhledná a bolestivá kuří oka či mozoly se zase při dlouhodobém nošení úzkých bot tvoří na vrchní části prstů.
Ať žije obchod!
Nicméně i přes obrovská rizika počet lékařů, kteří tuto složitou a drahou operaci provádí, po celém světě stále roste. Například Suzanne M. Levinová si účtuje za zkrácení prstu 2 500 dolarů a 500 dolarů za jednu kolagenovou injekci.
"Většina mých pacientek je mladých a krásných, potřebují vypadat dobře," říká Levinová. "Přicházejí s tím, že jim jejich ortoped zakázal nosit vysoké podpatky, ale že ho nechtějí poslechnout. A já se pokouším jejich problém vyřešit."
"Kritici argumentují tím, že je nesmysl dělat plastiku chodidel, protože ji člověk k ničemu nepotřebuje. To je však stejný případ, jako kdyby tvrdili, že je nesmysl dělat plastiku nosu, protože ten současný funguje docela dobře. Lidé zkrátka chtějí vypadat co nejlépe a plastická chirurgie jim k tomu jen pomáhá," říká podiatrička.
Doktor Positano však zásadně nesouhlasí: "Mezi plastikou nosu a plastikou chodidel je obrovský rozdíl. Po obličeji obvykle nechodíme. Noha je komplexem 26 kostí, 33 kloubů, 107 vazů a 19 svalů, který musí při chůzi unést obrovskou zátěž. I malé změny mohou způsobit nevratné změny v integritě, struktuře nohy a způsobit trvalou bolest nebo definitivní zmrzačení."

Šest věcí, které vám váš dermatolog neřekl

17. července 2008 v 15:55 | sanynka (majitelka blogu) |  Zdraví člověka a vše kolem
Žijete v domnění, že čokoláda a pizza způsobují akné? Myslíte si, že se rána dřív zahojí, když ji necháte dýchat? Čtěte překvapivou pravdu o vaší kůži.
Čokoláda akné nezpůsobuje, ale mléko ano
Lidé se domnívají, že mastná jídla, jako je například čokoláda, pizza a smažené pokrmy, jim nějakým způsobem ucpe póry a tuk je příčinou jejich pupínků, uvádí server msn. Ve skutečnosti je však akné způsobeno zánětem mazových žláz, za kterým stojí bakterie. Nedávné studie navíc ukazují na možnou souvislost mezi mléky a mléčnými produkty a
rozvojem akné. Vědci předpokládají, že bioaktivní molekuly mohou stimulovat zanícení žlázek, jejichž výsledkem je potom akné. Odborníci proto doporučují mléčné výrobky při výskytu akné omezit, ale nikoli úplně vynechat.
Antiperspiranty aplikujte v noci
Lidé si často stěžují na to, že jejich antiperspiranty nefungují. Odborníci radí aplikovat antiperspirant na vysušené podpaží těsně předtím, než jdete spát, a ráno ho potom aplikovat znovu. Tak dosáhnete jeho mnohem lepšího výsledku.
I plochá mateřská znaménka jsou nebezpečná
Myslíte si, že čas na návštěvu
lékaře je pouze v případě, že vaše mateřské znaménko změnilo velikost nebo je vystouplé nad povrch? Omyl. Nebezpečná mohou být i plochá mateřská znaménka. Varovný je nepravidelný tvar i barva znaménka a velikost přesahující pět milimetrů.
Přípravky proti akné neaplikujte pouze na pupínky
Většina lidí aplikuje
přípravky proti akné pouze na pupínky, ale zapomíná na zbytek obličeje, případně těla. Přitom však valná část těchto přípravků působí především preventivně a na stávající pupínky má minimální vliv. Mnohem efektivnější jsou v likvidaci bakterií, které akné způsobují. Je tedy nutné aplikovat je na celý obličej a nikoli jen na již vzniklé pupínky.
Zranění se hojí rychleji ve vlhku
Pokud se říznete nožem, škrábnete se nebo si způsobíte jiné povrchové
zranění, většinou si ránu ihned přelepíte náplastí či obvážete. Většina lidí však náplast či obvaz po jednom či dvou dnech odstraní, aby rána mohla "dýchat a vyschnout". Dermatologické studie však zjistily, že pro hojení ran je mnohem výhodnější vlhké prostředí a poté, co ránu vyčistíte, měli byste ji nechat překrytou sterilním obvazem nebo náplastí.
Vitamin E zpomaluje hojení ran
I tato skutečnost je v rozporu s tím, co si myslí většina lidí. Vitamin E je známý jako antioxidant, který působí proti peroxidacím, a podílí se tak na stabilitě buněčné membrány. Na druhou stranu však nejenže nepomáhá v rychlejším hojení ran, ale podle výsledků studií jejich hojení dokonce zpomaluje a ztěžuje.
idnes.cz

Nejhorší noční můra: Cítila jsem, jak mě řežou!

17. července 2008 v 15:42 | sanynka (majitelka blogu) |  Zdraví člověka a vše kolem
Jeden až dva pacienti z tisíce operovaných cítí při operaci bolest.Prý je to stejný pocit, jako by člověk byl pohřbený ve svém vlastním těle. Při operaci cítíte bolest, vnímáte, co se kolem vás děje, ale nemůžete se pohnout ani promluvit. Dva z tisíce pacientů se během operace probudí k vědomí.
Pacienti, kteří se v průběhu operace probrali k vědomí, uvádějí, že slyšeli mluvit nemocniční personál a část z nich cítila dokonce i intenzivní bolest. Nemohli to však říci lékařům, protože byli ochromeni anestetiky, nemohli se hýbat a nijak komunikovat. Předpokládá se, že jeden až dva z tisíce pacientů si určitým způsobem pamatují na průběh své operace.
Planá naděje
V roce 2004 se zdálo, že je noční můra pacientů definitivně zažehnána. V Austrálii se tehdy testoval přístroj, který měl tyto případy procitnutí z narkózy téměř eliminovat. Šlo o přístroj monitorující mozek a
měřící vědomí pacienta utlumeného anestetiky. Přístroj, který dostal název BIS, sledoval elektrickou aktivitu mozku pomocí elektrody připevněné na čele pacienta.
Po provedených testech se systém BIS začal používat i ve Spojených státech a tvrdilo se, že díky němu se počet pacientů, kteří se probudili uprostřed operace, snížil o osmdesát procent. V současné době však nadšení z nového přístroje poněkud opadá. Vědci udělali výzkum, který prokázal, že BIS má stejnou úspěšnost jako dříve používané metody, s odvoláním na světové zpravodajské agentury to uvedl server msn.
Odborníci z Washington University School of Medicine v St. Louis porovnávali dvě skupiny respondentů, z nichž v každé bylo tisíc pacientů. Všichni zúčastnění byli považováni za vysoce rizikové z hlediska probuzení v průběhu operace (buď kvůli zdravotnímu stavu nebo typu operace). Šlo o pacienty operované mezi lety 2005 a 2006.
Jedna skupina používala systém BIS a u druhé skupiny respondentů byly použity klasické metody monitorování anestezie. Po skončení zákroku byl s pacienty proveden rozhovor ohledně jejich vzpomínek na průběh operace.
Výsledky byly poměrně překvapivé. Ve skupině monitorované systémem BIS se vyskytly dvě osoby, které se v průběhu operativního zákroku probudily z narkózy. Stejně tak se dva lidé probudili u druhé sledované skupiny. Navíc oba dva respondenti sledovaní systémem BIS cítili v průběhu operace bolest.
Vedoucí výzkumu Michael Avidan uvádí, že ve dvou případech - v každé skupině se vyskytl jeden - lékaři zaznamenali problémy s anestezií. U dalších dvou však se však průběh anestezie jevil jako neproblematický.
"Cítila jsem, jak mě řežou"
Procitnutí z narkózy se objevuje přibližně u dvou z každého tisíce operovaných pacientů a pravděpodobnější je u dětí. Jen ve Spojených státech postihne každý rok třicet tisíc pacientů.
Někteří mají na operaci jen prchavé vzpomínky a většinou si pamatují jen útržky rozhovoru nemocničního personálu. Ostatní však popisují palčivou bolest a hrůzu, která odstartovala jejich dlouhodobé psychické problémy.
Jednou z pacientek, která má s probuzením z narkózy v průběhu operace zkušenost, je Carol Weitherová. Před jedenácti lety prodělala operaci očí, v průběhu které se probudila, a od té doby trpí posttraumatickou stresovou poruchou, poruchami spánku, výkyvy nálady a záchvaty paniky. "Slyšela jsem, jak doktor vydává pokyny, aby řízli hlouběji a víc táhli. Ležíte na stole, jste při vědomí a modlíte se, klejete, prosíte, zkoušíte se pohnout nebo křičet, abyste dali najevo, že jste vzhůru. Je to, jako byste byli pohřbeni ve svém vlastním těle."
Podobný zážitek má i Kathy LaBrieová. "Slyšela jsem zvuk broušení a řezání, a také to, jak doktor vykládal sestřičkám o svém autě. Zkoušela jsem pohnout rukama a nohama, ale nemohla jsem dělat vůbec nic. Myslela jsem si, že jsem zemřela."
Svůj zážitek popsala BBC i Linda McDougallová, která nabyla vědomí při císařském řezu: "Cítila jsem, jak mě řežou. Bylo to, jako když vás pálí. Bylo to jako mučení. Nemohla jsme se hýbat, nemohla jsem ucuknout, nemohla jsem nic," popsala vzpomínky Australanka. "Když se Daniel narodil, doktor řekl: Každé zrození je zázrak. Máme tady pěkného chlapečka."
idnes.cz