Barvy koní

30. června 2007 v 19:25 | Jááá |  Koně-Anatomie
Albín - něm. Albino, franc. blanc ) má bílou nebo slabě nažloutlou srst, hřívu i ocas. Kůže je depigmentovaná, kopyta světle žlutá a oči modré nebo červené. Hříbata se rodí bílá. Pro nedostatek pigmentu v sítnici a duhovce jsou světloplaší.
Více o albínech TADY
****************************************************************************
Bělouš - něm. Schimmel, angl. grey, franc. gris )
Bělouši se dělí na:
A) Vybělují ( tj. hříbata se rodí tmavá , od hlavy a s věkem vybělují - např. Camargský kůň, starokladrubský bělouš nebo lipicáni ). Kůži mají tmavošedě pigmentovanou. někteří nevybělí zcela a zůstanou grošovaní ( groše tvoří tmavé kruhové skvrny se světlým středem ), jiní jsou bílí, mají bílou hřívu a ocas.
Žlutý bělouš má přimíšenou žlutou až hnědou srst.
Šedý bělouš má v srsti příměs černé.
Smíšený bělouš má v bílé srsti černé a hnědé chlupy.
Černý bělouš je po celém těle černý, hlava prokvítá.

B) Nevybělující - rodí se vbarvě hnědé, červené nebo černé a vybělují málo, věkem jim přibývají bílé chlupy po těle. Na hlavě a spodku končetin nevybělují vůbec.
Červený bělouš má srst červenou především na hlavě a na nohou, tělo je silně prokvetlé bílými chlupy. Žíně jsou červené.
Hnědý bělouš - hlava, spodky končetin a hříva jsou hnědé, na těle má hnědé chlupy smíšené s převahou bílých.
Mourek je podobný vraníkovi silně prokvetlému po těle, žíně a spodky končetin jsou černé. Hlavu má vždy černou. Toto pojmenování je vžité a odlišuje ho od černého bělouše.
Skvrnitý bělouš ( též tygr nebo hermelín ) má na bílé srsti roztroušené skvrny jiných barev ( hnědé, černé, červené ) asi o velikosti dlaně. Typické zbarvení např. pro appaloosy, vyskytuje se též u noriků. Někdy mívají i tmavou hlavu, jsou tedy červenými, hnědými bělouši a mourky.
****************************************************************************
Hnědák - něm. Brauner, angl bay-brown, franc. bai ) Srst je hnědá až červenohnědá po téměř černou , spodky končetin, hříva a ohon jsou vždy černé.
Světlý hnědákje světle hnědý, popřípadě žlutohnědý, mívá úzký úhoří pruh, bývá bez lesku. Na spodku končetin může mít hnědé chlupy, pak mluvíme o "zelených nohách".
Hnědák má červenohnědou srst, dříve se používal výraz ,,kaštanový´´.
Tmavý hnědák má srst tmavohnědou.
Srnčí (šedý) hnědák je šedohnědy, mívá světleji zbarvenou hlavu. Našedlá srst se vaskytuje kolem očí, spodku břicha a v okolí slabin.
Černý hnědák je skoro černý, pouze kolem huby a slabin má hnědé chlupy a vyniká leskem.
****************************************************************************
Palomino - něm. Isabelle, angl. cream, franc. isabele ) Srst je žlutá v různých odstínech, spodky končetin, ocas a hříva jsou téže barvy nebo světlejší, až bílé. Kůže je slabě pigmentovaná, někdy i bez pigmentu, oči mohou být tmavé ( pokud má kůň dostatek pigmentu ) nebo rybí ( modré ). Rozeznáváme světlého žluťáka, žluťáka a tmavého žluťáka - ten má šedě pigmentovanou kůži, hříva, ohon a spodky končetin jsou našedlé; často bývá grošovaný. U nás je tato barva typická pro koně Kinských.
**********************************************************************
Plavák - ( něm. Falbe, angl. dun, franc. fauve ) Srst má plavou - žlutou různých odstínů, kůže je tmavě pigmentovaná, hříva ocas a spodky končetin jsou černé, sporadicky tmavě šedohnědé. Typický je úhoří pruh, tj. pruh černé srsti, který vede od kohoutku po kořen ocasu. U některých plaváků najdeme atavistické proužkování v okolí karpu a hlezna ( proužky tmavé a světlé srsti ). Plavé zbarvení je původní barvou divokých koní ( kertaků - koní Przewalského a tarpanů ). Rozlišujeme plaváky světlé ( mají bílé žíně v hřívě a ocasu ), plaváky s typickým zbarvením , plaváky tmavé ( s nahnědlou srstí ) a plaváky šedé - myšáky ( žlutohnědí až šedí ). Plavá barva se u dnes nejrozšířenějších plemen vyskytuje méně, je ale hojně zastoupena u huculů a pony.
****************************************************************************
Ryzák - ( něm. Fuchs, angl. chestnut, franc. alezan ) Má srst ryzou, různých odstínů - od světle ryzé přes žlutavě červenou až po téměř černou. Hříva, ocas a spodky končetin jsou buď stejné byrvy jako srst, nebo světlejší, nebo tmavší, nikdy však černé. V hřívě a ocasu se nikdy nevyskytují černé žíně. Rozlišujeme tyto odstíny ryzáků: světlý ryzák ( se stejně světlou nebo světlejší hřívou a ocasem ), ryzák ( typicky rezavý ), tmavý ryzák ( tmavočerveně až šedočerveně zbarvená srst ), černý ryzák (srst je velmi tmavá, hříva a ocas téměř tmavé, ale konečky žíní, u huby a dolní časti končetin jsou načervenalé ). Někdy se u nich objevují tmavší skvrny na srsti - tzv. Eclipsovy ( název dostaly podle slavného dostihového koně ). Velmi vzácné zbarvení je takzvaný "ohnivý" ryzák, jehož srst je ohnivě červená.
****************************************************************************
Strakoš-
( něm. Schecke, franc. pie ) je to kůň většími plochami nepigmentované kůže a srsti, střídající se s pigmentovanými plochami s barevnou srstí. Rozeznáváme strakoše červené, hnědé a černé. Zbarvení hřívy a ohonu je podřízeno zbarvení příslušné krajiny těla. Zbarvení duhovky závisí na pigmentaci v dané oblasti, oči mohou být modré ( rybí ). Toto zbarvení je typické např. pro plemeno American Paint Horse.
*************************************************************************
Vráník - ( něm. Raap, angl. black, franc. moreau, noir ) má srst po celém těle černou, kůže je také tmavá. Kopyta jsou tmavošedá, nevyskytují se uněj jiné odstíny. Někteří vraníci mívají v zimě nádech do hněda nebo šeda, dříve se jim říkalo letní. Vraní koně se používali do spřežení pro církevní hodnostáře a také v pohřebnictví. Jsou jednou z variant starokladrubského koně a také jedinou povolenou barvou Fríského koně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kellynka Kellynka | 18. března 2008 v 21:21 | Reagovat

Ale to co tam mas jako plavak to nei plavak, kravo!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama